PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=214803}

Zejście

The Descent
6,3 77 577
ocen
6,3 10 1 77577
6,4 7
ocen krytyków
Zejście
powrót do forum filmu Zejście

Przyznam, że film mnie pozytywnie zaskoczył. Jak usłyszałem, że to niskobudżetowy horror
gore o potworach pożerających dziewczyny w jaskini, to pomyślałem sobie że będę miał do
czynienia z kiczowatym kinem klasy B, które można sobie obejrzeć z kolegami przy piwie. Film
jest zaskakująco poważny, nie jest kiczowaty i bardzo dobrze zrealizowany. Zaskakuje mnie
z ilu elementów składa się Zejście- mamy tutaj kino przygodowe i dramat w pierwszej
połowie, później horror, który z czasem atakuje widza coraz to większą ilością gore, a pod
koniec wyjątkowo brutalne kino akcji. Nie zależnie czym staje się film, to wciąż trzyma wysoki
poziom, za co należą się duże brawa. Warstwa techniczna stoi na najwyższym poziomie.
Świetna sceneria (swoją drogą dosyć rzadko poruszana w horrorach), bardzo dobra
charakteryzacja i efekty specjalne nie licząc nietoperzy wykonanych techniką CGI. Dobrze
wypadły również aktorki w swoich rolach. Niestety, ale film posiada też wady. Jedną z nich
(typowe akurat dla takiego gatunku) są postacie drugoplanowe. Z całej drużyny w pamięć
zapadła mi tylko Sarah i Juno, cała reszta nie posiada żadnej osobowości i jedyną ich rolą jest
zginąć z rąk potworów. Nie jest to wina aktorek, ale bardziej samego scenariusza. Inną wadą,
która dużo bardziej mnie irytowała to temat jaki stara się przez cały czas poruszyć, czyli
"mroczna strona człowieczeństwa". Doceniam ambicje twórców, jednak w praktyce wyszło
mało wiarygodnie i dosyć pretensjonalnie.

PS Bardzo irytował mnie wątek Juno i zemsta Sarah pod koniec. Dla przypomnienia: Juno
podczas pierwszej walki z potworami przypadkowo śmiertelnie rani jedną z przyjaciółek i
wystraszona zostawia ją potem na śmierć. Sarah jakiś czas później odnajduje tą przyjaciółkę i
dowiaduje się, że "Juno jej to zrobiła i nie należy jej ufać". Pod koniec kiedy w naszej drużynie
pozostaje Juno i Sarah, nasza główna bohaterka bezmyślnie mści się za los przyjaciółki.
Dlaczego ten wątek mi się nie podobał? Po pierwsze: Czy historyjka Juno celowo zabijającej
swoje przyjaciółki w jaskini opanowanej przez krwiożercze potwory nie brzmi
bezsensownie? Sarah powinna najpierw zmusić Juno do przyznania się co się naprawdę
stało. A prawda była taka, że był to tylko wypadek (tak Juno zostawia potem dziewczynę na
pastwę losu, ale spróbujcie wyobrazić jej sytuację). I nie, Juno nie była egoistą dla której liczy
się tylko jej skóra, no bo jak wyjaśnić chociaż by sam fakt, że to ona jedyna w drużynie
chciała odnaleźć Sarę. Po drugie: Czy na prawdę Sarah musi myśleć o tej całej zemście w
takiej sytuacji? Wszędzie są potwory i tylko ona razem z Juno mogą przed nimi się obronić. Po
trzecie: Jakim cudem tamta dziewczyna tak długo przetrwała? Miała przebite na wylot gardło i
do tego w pobliżu było gniazdo potworów. Ona powinna po takim czasie, albo wykrwawić
się, albo potwory powinny w tym czasie zwyczajnie pożreć (krew ofiary przyciąga
drapieżniki).

Nie licząc tego wątku film uważam za udany i chętnie zapoznam się z sequelem.

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

Beth (ta z czekanem w gardle) to wspaniale napisany drugi plan. Od początku tej historii uwięziona między dwoma koleżankami, gdzie pierwsza rucha męża drugiej - wszyscy tylko czekają na jej potwierdzenie: ona jednak milczy, dochowuje wierności im obu, później bierze pod opiekę Sarah. Opanowana, najstarsza, potrafi sobie radzić - scena kiedy niesłusznie dostaje w szyje aż boli. Beth porzucona na pastwę potworów dokonuje domknięcia relacji między Sarah i Juno, wręczając wisiorek. Oczywiście, że Juno nie była egoistką w kwestii dziewczyn w jaskini. Ale zdradziła przyjaciółki dużo wcześniej i za to powinna zapłacić, co w perspektywie kobiety, która przeżywa stratę i łyka prochy jest ważniejsze od walki z potworami.
Z drugiej strony aktorka grająca Beth to bardzo fajna kobitka, może dlatego ją zapamiętałem.

Picu

"Od początku tej historii uwięziona między dwoma koleżankami, gdzie pierwsza rucha męża drugiej - wszyscy tylko czekają na jej potwierdzenie: ona jednak milczy, dochowuje wierności im obu, później bierze pod opiekę Sarah."- Skąd takie wnioski? Przecież całe relacje między dziewczynami były podsumowane w tej drewnianej chatce, noc przed wyprawą.
"Ale zdradziła przyjaciółki dużo wcześniej i za to powinna zapłacić, co w perspektywie kobiety, która przeżywa stratę i łyka prochy jest ważniejsze od walki z potworami."- Sarah w ostatecznej konfrontacji z Juno tylko zemściła się za śmierć Beth. Zaraz przed oddaniem ciosu pokazuje jej bransoletę Beth, żeby pokazać jej "dlaczego powinna umrzeć".

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

Z różnych niedopowiedzeń w tym filmie - np scena, kiedy mąż pomaga rozgrzać się Juno po tym jak Sarah wrzuciła ją do wody. Jest pokazany dziwny wzrok Beth. Ludzie wyczuwają niewierność, więc napięcie między nimi wisi. Nie jest tu znowu tak wszystko podane na tacy, ale może za drugim razem uda Ci się to wyłapać. Ale scenariusz jest skonstruowany bardzo precyzyjnie.

Picu

Skąd można mieć pewność, że to nie jest zwyczajna nadinterpretacja. Wnioskujesz to tylko po spojrzeniu jednej aktorki. Można gdzieś potwierdzić tą teorię?

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

Jest tak pokazane, żeby się zastanawiać i interpretować. A pewność osiąga się w momencie odczytania bransoletki.

Picu

Ok. Następnym razem jak obejrzę Zejście to postaram się zwrócić uwagę na ten aspekt.

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

http://www.themoviespoiler.com/Spoilers/descent.html - proszę wyszukałem link w google, choć zazwyczaj tego nie robię bo mnie samego takie rzeczy nie przekonują - tak samo jak ja opisuję swoje obserwacje na forum tak tutaj też ktoś podobny się stara.
Wszystko załatwia naprawdę kolejny seans - gwarantuje, że to nie żaden przekaz podprogowy tylko koncentracja ;)

Picu

Przyznam szczerze, że na samym początku kompletnie nie skupiałem się na dialogach i bohaterach ponieważ byłem przekonany, że będzie to kolejny głupi niskobudżetowy slasher-gore o laskach i potworach. I niby tak w istocie jest, tyle że ten film wyjątkowo wcale nie jest taki głupi film jak na przedstawiciela swojego gatunku.

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

Nie trudno się domyśleć, że Juno romansowała z mężem Sary. Beth wiedziała o tym i gdy Sara znalazła ją umierającą, Beth jej o tym powiedziała, dając na potwierdzenie ten wisiorek. Nie tylko zabicie Beth ją tak rozwścieczyło (a przypominam, Sarah myślała, że Juno celowo zabiła Beth), ale to, że dowiedziała się o zdradzie.

ocenił(a) film na 8
TakaJedna93

Natomiast zgodzę się, że wadą jest, iż nie pokazali więcej scen z Sam i Rebeccą, właściwie cały film poświęcony był Sarze, Juno, w mniejszym stopniu Beth i Holly. Rebeccę zaczęłam kojarzyć dopiero gdy poszła przyczepiać do sufitu jaskini te elementy do podczepienia, a Sam dopiero gdy Juno spytała ją z czym mają do czynienia i ta zaczęła mówić o echolokacji itd. (może z wykształcenia była biologiem).

ocenił(a) film na 8
szmyrgiel

Aha no ta bransoleta też jest prezentem dla Juno od męża Sarah - jak nie wiedziałeś: bo hasło na nim wypisane to jego hasło.

ocenił(a) film na 9
szmyrgiel

Jądro ciemności - im głębiej bohaterki zanurzały się w odmęty podziemnego świata (piekła) tym bardziej wypełzały z nich najniższe instynkty, których symbolicznym ukazaniem były stwory. Przodkowie tych stworzeń pozostali w jaskiniach stając się mrocznym pomiotem - przeciwieństwem ludzi z powierzchni (aniołów).
A potwierdzeniem tej interpretacji jest relacja między Sarą i Juno, której to finał, choć wywołany poprzez przypadkowe "jaskiniowe" wydarzenia, znalazł ujście w bardzo brutalny, wręcz zwierzęcy sposób, leżący bardzo daleko od cywilizowanego rozwiązywania spraw małżeńsko-przyjacielskich. W pierwszym momencie czyn Sary wydał się mi się, z racjonalnego punktu widzenia naturalnie, po prostu głupi, ale ten film skupił się na innej stronie ludzkiej natury, tej bardziej mrocznej, dążącej do upadku...

ocenił(a) film na 1
szmyrgiel

"to pomyślałem sobie że będę miał do
czynienia z kiczowatym kinem klasy B, które można sobie obejrzeć z kolegami przy piwie." A okazał się kiczowatym filmem klasy Z

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones