"Chopin. Pragnienie miłości" także w szkole

PAP /
https://www.filmweb.pl/news/%22Chopin.+Pragnienie+mi%C5%82o%C5%9Bci%22+tak%C5%BCe+w+szkole-5479
"Chopin. Pragnienie miłości" Jerzego Antczaka to pierwszy polski film, do którego opracowano konspekty lekcji w szkołach ponadpodstawowych. Film wejdzie na ekrany kin 1 marca.
Coraz większą rolę we współczesnym nauczaniu - jak mówił na czwartkowej konferencji prasowej autor konspektów, Mariusz Baecker - odgrywa tzw. edukacja medialna, z wykorzystaniem np. filmu. Przygotowane materiały mają pomóc uczniom odróżniać np. filmy wartościowe od kiczu, a także wzbogacić znajomość kultury narodowej.
W pakietach edukacyjnych - wspartych materiałami multimedialnymi, np. nagraniami czy fotosami z filmu - znalazły się po cztery konspekty lekcji. Obejmują one np. elementy warsztatu dziennikarskiego - uczniowie mają pisać recenzje lub przymierzać się do pisania felietonów. Opracowano także lekcję pt. "Portret kobiety w romantyzmie - portret kobiety współczesnej" i przygotowano zestaw ćwiczeń uczących rozpoznawać i nazywać emocje.

Reżyser Jerzy Antczak powiedział podczas spotkania, że będzie szczęśliwy, jeśli jego film dotrze do młodzieży. Filmowiec wspomniał o swojej pracy pedagogicznej. Zwrócił uwagę, że na przełomie lat 80. i 90. jego amerykańscy uczniowie przynosili mu na zajęcia scenariusze filmów, w których królowała przemoc i gwałt. W ostatnich latach to się zmieniło: pojawiły się scenariusze dotykające np. relacji i problemów rodzinnych. "Świat przeżywa obecnie straszny kryzys. Najbardziej cierpi na tym dziecko. Dziecko to najczulszy i najdoskonalszy instrument" - powiedział Antczak.

Reżyser podkreślił, że zrealizowany przez niego film nie jest biografią. Filmowcy skupili się przede wszystkim na burzliwym, ośmioletnim związku Fryderyka Chopina z pisarką francuską George Sand. Film - jak powiedział Antczak - jest "dramatem rodzinnym", w którym sprawami nadrzędnymi są miłość i walka o uczucia. W filmie jest także zaznaczona polskość Chopina, wyrażająca się m.in. w pragnieniu kompozytora, by jego serce wróciło do Polski po jego śmierci. Chopin - dodał Antczak - jest również "zdjęty z piedestału", pokazany nie jako człowiek eteryczny i zwiewny, ale prawdziwie cierpiący. W czwartek do szkół ponadpodstawowych w większych miastach Polski rozesłano 3600 bezpłatnych egzemplarzy pakietów edukacyjnych z konspektami lekcji inspirowanymi filmem. Kolejne 1400 bezpłatnych egzemplarzy można zamówić za pośrednictwem internetu lub ściągnąć bezpośrednio ze strony www.kinoszkolne.pl.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones