"Etiuda 2002" już za tydzień

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/%22Etiuda+2002%22+ju%C5%BC+za+tydzie%C5%84-8793
W dniach 16 -21 listopada w Krakowie odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda 2002". Serbia i Gruzja, Argentyna, Norwegia i Izrael, Słowenia i oczywiście Polska to tylko niektóre kraje reprezentowane w tegorocznym konkursie Festiwalu. Do rywalizacji zgłoszono 142 filmy z 20 krajów, reprezentujące 32 szkoły filmowe i artystyczne. Jury pod przewodnictwem Barbary Sass, w skład którego wejdą Piotr Jaxa, Tadeusz Sobolewski, Dario Marković i Győrgy Durst weźmie pod uwagę przy rozdziale nagród 59 filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, eksperymentalnych i wideoklipów z 23 szkół. Przyznane zostaną Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalny Złoty Dinozaur dla najlepszego zestawu filmowego reprezentującego jedną z 10 rywalizujących ze sobą szkół europejskich.

Choć centralnym wydarzeniem tegorocznej "Etiudy" będzie konkurs filmowy szczególnie silnie obsadzony przez szkoły polskie - łódzką i katowicką, słowacką z Bratysławy, FAMU z Pragi i Uniwersytet Filmowy z Buenos Aires oraz tradycyjnie: szkoły izraelskie i niemieckie, większą część czasu projekcji filmowych zajmą imprezy towarzyszące, które od lat spotykają się wśród festiwalowej publiczności z równie dużym zainteresowaniem, co projekcje konkursowe. Program tegorocznych pokazów pozakonkursowych i innych wydarzeń festiwalowych zdominują imprezy towarzyszące X Jubileuszowej edycji Krakowskich Warsztatów Filmu Animowanego. Z tej okazji przygotowano: retrospektywę Gościa Specjalnego Warsztatów i Festiwalu - Raoula Servais, zestaw filmów szwajcarskich uczestników warsztatów oraz prezentację Fundacji Filmu Animowanego z Drezna, która jest w tym roku współorganizatorem Warsztatów.

Na inaugurację "Etiudy" przygotowano prawdziwy rarytas: krytyk i historyk animacji Marcin Giżycki wybrał kolejną "10 - tkę Festiwalu Etiuda" - najlepsze filmy animowane zrealizowane w światowej kinematografii w latach 90. Znajdą się wśród nich m.in. filmy: braci Stephena i Timothy'ego Quay, surrealisty Jana Švankmajera, laureata Oscara Michaela Dudoka de Wita i klasyków współczesnej animacji: Holendra Paula Driessena, Belga Raoula Servais i Polaków - Jerzego Kuci i Piotra Dumały.

Oprócz projekcji filmów animowanych widzowie festiwalowi będą mogli obejrzeć kolejny zestaw "Dokumentalnych prowokacji" tym razem poświęcony polskim filmom z lat 80., miniretrospektywę Andrzeja Fidyka - jednego z liderów polskiego dokumentu, który po projekcji spotka się z widzami, filmy dokumentalne "o Kamienisku" z Chorwacji, dokumenty i filmy eksperymentalne wyprodukowane przez węgierską Telewizję Duna oraz reklamówki z VI Studenckiego Konkursu Filmów Reklamowych Kodaka. Podczas festiwalu zaprezentuje się też zaproszona specjalnie z tej okazji do Krakowa Kopenhaska Szkoła Filmowa - najgłośniejsza w chwili obecnej uczelnia filmowa Starego Kontynentu, którą ukończyli m.in. Lars von Trier, Thomas Vinterberg i autorka "Włoskiego dla początkujacych" Lone Scherfig.

Projekcje festiwalowe i spotkania z twórcami odbywać się będą w CK "Rotunda", krakowskim "Bunkrze Sztuki" i Klubie Festiwalowym "Re", w którym prezentowane będą filmy nie zakwalifikowane do konkursu. Program filmowy Festiwalu uzupełnią Warsztaty Fotograficzne zorganizowane w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej, które w dniach 18 i 19 listopada poprowadzi juror Festiwalu Piotr Jaxa, mieszkający na stałe w Szwajcarii fotografik i operator, współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego, realizujący aktualnie ogromny międzynarodowy projekt "Poeci światła filmowego", poświecony najwybitniejszym współczesnym operatorom filmowym.

Po zakończeniu Festiwalu planowana jest objazdowa edycja Festiwalu "Etiuda", w trakcie której zaprezentowane zostaną filmy nagrodzone na Festiwalu oraz wybrane zestawy filmów z programu imprez towarzyszących konkursowi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones