"Gambit królowej": Netflix poszedł na ugodę z gruzińską arcymistrzynią

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Gambit+kr%C3%B3lowej%22%3A+Netflix+poszed%C5%82+na+ugod%C4%99+z+gruzi%C5%84sk%C4%85+arcymistrzyni%C4%85-147654
"Gambit królowej": Netflix poszedł na ugodę z gruzińską arcymistrzynią
Netflix postanowił zakończyć sprawę sądową z gruzińską arcymistrzynią Noną Gaprindaszwili, która pozwała platformę, oskarżając ją o zniesławienie. Poszło o jeden z największych serialowych hitów Netfliksa "Gambit królowej". Platforma zdecydowała się na ugodę z szachistką. Szczegółowe warunki nie zostały jednak ujawnione.

Kim jest Nona Gaprindaszwili i dlaczego pozwała Netflix?



Nona Gaprindaszwili to urodzona w 1941 roku gruzińska szachistka. Przez 16 lat od 1962 roku, kiedy to zdobyła pierwszy tytuł mistrzyni świata, absolutnie dominowała w kobiecych szachach. Z powodzeniem radziła sobie również w walce z mężczyznami. W 1964 roku w turnieju szachowym w Hasting zajęła piąte miejsce, m.in. remisując ze zwycięzcą imprezy Paulem Keresem. W 1978 roku FIDE przyznało jej, jako pierwszej kobiecie w historii, tytuł arcymistrza (obok posiadanego już wcześniej tytułu arcymistrzyni).

Nona Gaprindaszwili została wspomniana w odcinku finałowym serialu "Gambit królowej". W scenie, w której komentatorzy komentują zwycięstwo Beth Harmon, rzucone jest zdanie, że kobiety-szachistki nie są w ZSRR niczym nadzwyczajnym, jest w końcu Nona Gaprindaszwili, mistrzyni świata, która jednak nigdy nie rywalizowała z mężczyznami.

Akcja serialu rozgrywa się w 1968 roku, a więc w okresie, kiedy Gaprindaszwili nie tylko rozgrywała partie z arcymistrzami, ale potrafiła ich nawet pokonać. Wygłoszone zdanie było więc w całości fałszywe i szachistka uznała, że naraża na szwank jej dobre imię i reputację.


Netflix początkowo stawiał na rozstrzygnięcie sądowe. Strategia obrony była prosta - pierwsza poprawka do Konstytucji pozwala twórcom na dowolną interpretację i prezentację historii. Tak właśnie rozstrzygnięta została sprawa skarżącej stację FX Olivii de Havilland, której nie spodobało się, że w serialu "Konflikt: Bette i Joan" została pokazana jako "wulgarna plotkara".

Jednak w sprawie "Gambitu królowej" sytuacja wyglądała inaczej. W styczniu sąd nie zgodził się na odrzucenie pozwu Gaprindaszwili uznając, że sam fakt fikcyjności serialu nie oznacza, że osoby, który poczuły się obrażone nie mogą walczyć o swoje dobre imię.

Nona Gaprindaszwili domagała się 5 milionów dolarów odszkodowania. Czy i ile pieniędzy zgodził się zapłacić Netflix, tego nie wiadomo.

Serial Killers o serialu "Gambit królowej"