"Huba" przedpremierowo w sobotę w kinie Wisła

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Huba%22+przedpremierowo+w+sobot%C4%99+w+kinie+Wis%C5%82a-107853
W najbliższą sobotę w Kinie Wisła zostaną pokazane dwa filmy Anki i Wilhelma Sasnalów: "Z daleka widok jest piękny" [od tego filmu zrealizowanego w 2011 roku zaczęła się praca nad "Hubą"] oraz "Huba". Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.



Do kin w całej Polsce "Huba" – trzeci wspólny film Anki i Wilhelma Sasnalów - wejdzie 24 października. Jego światowa premiera odbyła się na tegorocznym Berlinale. Film zajął drugie miejsce w głosowaniu publiczności na Festiwalu Nowe Horyzonty, wygrał też Ars Independent Festival.

Jury, któremu przewodniczył Bruce LaBruce, kanadyjski pisarz, fotograf i filmowiec, tak uzasadniło werdykt: Za mocny portret wyalienowanego społeczeństwa, uderzającą i czystą estetykę, wyraziste posługiwanie się montażem i mis-en-scene oraz za gotowość do konfrontacji z publicznością.

"Huba" przedstawia historię czworga bohaterów: mężczyzny i fabryki, kobiety i dziecka oraz niejednoznacznych relacji, które ich łączą. Opowieść prowadzona prawie bez słów, choć milczenie i ciszę zestawiono tutaj z akompaniamentem pulsujących fabrycznych/organicznych odgłosów. To rzeczywistość innej a jednak znajomej Polski. Często marginalizowanej, niemal zaczerpniętej już z przeszłości, a wciąż aktualnej, współczesnej.

"Huba" może być odczytywana jako portret rodziny biblijnej à rebours, ale to tylko jeden z tropów. To także obraz rodziny jako społeczności naznaczonej transformacją ustrojową – wsobnej, hermetycznej, rozbitej, zdekonstruowanej. Opowieść o samotności; upadku, a jednak trwaniu patriarchalnych wartości; ruinie systemu, przy jednoczesnym kulcie rumowiska. Zmiany ustrojowe są tu niczym płyny ustrojowe – w wiecznym procesie.

"Huba" to wreszcie obraz intymnego świata – lub jego braku – matki i dziecka oraz współzależności, która może zrodzić się z biegiem lat między człowiekiem a jego miejscem pracy. Dwa różne warianty współodczuwania, uzależnienia, bolesnej symbiozy. Pozbawiona sentymentalności opowieść o macierzyństwie, narodzinach i śmierci, w której kreacja wizualna i fabularna miesza się z dokumentalnym realizmem.  



Zdjęcia odbyły się w październiku 2012 r. w Mościcach, przemysłowej dzielnicy Tarnowa, rodzinnego miasta twórców. Za kamerą stanął Wilhelm Sasnal, reżyseria i scenariusz to praca wspólna duetu. W filmie udział wzięli: Wojtek Słowik [dziecko], śp. Jerzy Gajlikowski [mężczyzna] i Joanna Drozda [kobieta]. Film promują dwa plakaty autorstwa Wilhelma Sasnala.

Więcej na: http://hubafilm.com

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones