"Jeż Jerzy na urwanym filmie" już w księgarniach

Informacja sponsorowana /
https://www.filmweb.pl/news/%22Je%C5%BC+Jerzy+na+urwanym+filmie%22+ju%C5%BC+w+ksi%C4%99garniach-71114
Z okazji premiery filmu animowanego "Jeż Jerzy" do księgarń trafił nowy album "Jeż Jerzy na urwanym filmie".

Czy kiedykolwiek, oglądając film, zastanawialiście się, co by było, gdyby wydarzenia potoczyły się inaczej albo co też dziać się mogło przed napisami początkowymi lub po napisach końcowych? Na pewno tak! Teraz nie jesteście już skazani na domysły – przynajmniej nie jeżeli chodzi o film Jeż Jerzy. Niniejszy album przynosi wszystkie odpowiedzi – nawet na pytania, których nikt o zdrowych zmysłach nie ośmieliłby się zadać.Ze wstępu do albumu:

(…) Album, który trzymacie w dłoniach i który zamierzacie być może kupić (mamy przynajmniej taką nadzieję), jest wyjątkowy. Serio. Jeż Jerzy na urwanym filmie to nie kolejna odsłona przygód Jerzego. Pretekstem do wydania tej książki jest pełnometrażowy film animowany Jeż Jerzy, nad którym pracowaliśmy od 2007 do końca 2010 roku. Podczas pracy nad filmem powstały tysiące szkiców, rysunków, layoutów, storyboardów – mnóstwo materiału, który stanowił żywy zapis historii tworzenia animowanej wersji Kolczastego. Uznaliśmy, że warto pokazać tę część warsztatu filmowego – tym bardziej że zazwyczaj pozostaje ona ukryta. Jest więc Jeż Jerzy na urwanym filmie po części artbookiem.

Ale jest też czymś więcej. Wojtek Wawszczyk, jeden z trzech reżyserów, wcielił się w rolę przewodnika, który z werwą objaśnia krok po kroku, jak do tego doszło, że na ekranach kin pojawił się Jeż Jerzy. To prawdziwa gratka dla wszystkich, których ciekawi filmowa kuchnia.

To jednak nie wszystko. Jeż Jerzy na urwanym filmie to także… album komiksowy! Bardzo nietypowy, bo stworzyli go ludzie, którzy ostatnie kilka lat dzień w dzień wchodzili do świata Jeża i starali się sprawić, by stał się on pełnokrwistą postacią filmową. Rysownikami i scenarzystami Jeża Jerzego na urwanym filmie są animatorzy, rysownicy i reżyserzy filmu Jeż Jerzy – czy trzeba dodawać: niezwykle uzdolnieni artyści? Podczas pracy nad filmem każdy z nich musiał poświęcić część swojej indywidualności twórczej – film z założenia musiał być spójny i z tego powodu nieustającym punktem odniesienia były poprzednie komiksy z Jeżem Jerzym. Rysownicy, odkładając na bok swój wypracowany, unikatowy styl, starali się tworzyć obrazy jak najbardziej zbliżone do prac Tomka Leśniaka. W tym albumie ograniczenia już nie obowiązują. Tu każdy z autorów może być w pełni sobą, może zrobić (i robi) z Jerzym, co mu się żywnie podoba. Jedynym wymogiem, który narzuciliśmy twórcom było powiązanie treści komiksów z fabułą filmu. Epizody składające się na Jeża Jerzego na urwanym filmie uzupełniają więc świat wykreowany na potrzeby filmu, czasem są fantazją na temat dalszego rozwoju niektórych wątków, czasem stanowią próbę odpowiedzi na pytanie, co stało się przed pokazanymi w filmie wydarzeniami. Jest też Jeż Jerzy na urwanym filmie albumem szczególnym z jeszcze innego powodu – od siedemnastu lat piszę scenariusze kolejnych komiksów serii Jeż Jerzy, jestem autorem scenariusza filmu, ale dzięki tej książce doświadczam nowej roli – czytelnika Jeża Jerzego. Dlatego też nie tylko Wam, ale i sobie życzę przyjemnej lektury!

Rafał Skarżycki