"Latający cyrk Monty Pythona" już w marcu na DVD!

- / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Lataj%C4%85cy+cyrk+Monty+Pythona%22+ju%C5%BC+w+marcu+na+DVD-33596
W marcu sklepach sieci EMPiK zadebiutuje wydanie DVD cyfrowo zremasterowanych dwóch pierwszych sezonów kultowego serialu komediowego "Latający cyrk Monty Pythona". Wszystkie odcinki zostaną opatrzone nowym tłumaczeniem Elżbiety Gałązki-Salamon, autorki wysoko ocenionego przez specjalistów tłumaczenia książki "Latający cyrk Monty Pythona. Tylko słowa". Sugerowana przez dystrybutora - firmę Imperial Home Entertainment - cena każdego sezonu to 69,99 PLN.

Dwupłytowe wydanie DVD 13 odcinków pierwszego sezonu serialu zadebiutuje 7 marca tylko w salonach sieci EMPiK. W pozostałych sklepach edycja dostępna będzie dopiero od 7 kwietnia.

Podobnie rzecz się będzie miała z sezonem drugim. Dwupłytowe wydanie DVD najpierw - 26 marca - pojawi się w EMPiKach, a do pozostałych sklepów trafi 26 kwietnia.

Realizowany w latach 1969-1974 "Latający cyrk Monty Pythona" składa się w sumie z 45 odcinków nakręconych w czterech seriach. Każdy odcinek stanowił serię luźno powiązanych ze sobą skeczy o absurdalnym charakterze, przeplatanych animacjami Terry'ego Gilliama. Niejednokrotnie przekraczał on granice przyzwoitości i dobrego smaku, stanowiąc obrazoburczą krytykę rzeczywistości społeczno-politycznej.

Mimo iż tylko nieliczna część skeczy stała się popularna, to w trakcie emisji odcinków serialu tworzyły one specyficzne ciągi znaczeniowe, tak że widz odnajdywał sens lub nie, jeżeli oglądał także wcześniejsze odcinki, w których pojawiały się analogiczne skecze, będące kontekstem dla późniejszych. Charakterystyczne w serialu było także naigrawanie się z telewizji BBC, która emitowała serial, jak również autoironia i podkreślanie braku szacunku dla widza. Typowymi skeczami w tym wypadku są oglądane przez odgrywane postacie "odcinki autostrady", czy spiker informujący widzów o tym, że ich pingwiny na telewizorach za chwilę wybuchną.

Pythoni byli dobrymi obserwatorami różnych warstw społecznych i dobrze potrafili odgrywać różnorodne role społeczne, niejednokrotnie je przejaskrawiając. W późniejszych odcinkach Pythoni zaczynają eksperymentować z formą, jaką jest serial, np. poprzez puszczanie napisów końcowych w środku odcinka i nawiązując dyskurs z widzem. [wikipedia.pl]

(kliknij, aby powiększyć)