"Ludzie i bogowie" w TVP1

https://www.filmweb.pl/news/%22Ludzie+i+bogowie%22+w+TVP1-139238
"Ludzie i bogowie" w TVP1
Serial "Ludzie i bogowie" to opowieść o ludziach, którym historia kazała zmierzyć się z ciężarem podejmowania decyzji o życiu i śmierci innego człowieka. W rolach głównych występują Jacek Knap i Dawida Dziarkowski, za reżyserię odpowiada Bodo Kox. Pierwszy odcinek już 13 września o godz. 20:15 w TVP1.

"Ludzie i bogowie" to opowieść o działaniach oddziału o kryptonimie "Pazur" działającego w czasie II wojny światowej w Warszawie, w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Jego pierwowzorem był słynny oddział bojowy kontrwywiadu o kryptonimie "Wapiennik", który powstał w 1941r., a jednym z jego głównych zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych. Wydarzenia, o których mowa w serialu, zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie – od wykonania wyroku na znanym aktorze i dyrektorze teatru Igo Symie, po spektakularny zamach na niemieckiego komisarza warszawskich przedsiębiorstw komunalnych i bezwzględnego polakożercę Ernsta Dürrfelda.

Głównymi bohaterami serialu są dwaj przyjaciele: dowódca "Pazura", Leszek Zaręba (Jacek Knap) ps. "Onyks" i Tadeusz Korzeniewski (Dawid Dziarkowski) ps. "Dager". Pierwszy – sumienny i opanowany, idzie na akcje ze stuprocentową precyzją i skutecznością. Jednak z każdym dniem rosną w nim wątpliwości, co do moralnego wymiaru takiego postępowania, a wyrzuty sumienia coraz częściej nie pozwalają mu zasnąć. Drugi, wręcz przeciwnie: okupacyjna rzeczywistość budzi w nim coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach, legitymuje posługiwanie się złem w imię wyższych celów. Coraz częściej zaczyna działać samowolnie, bez rozkazu, na granicy psychozy. Serial przedstawia także prywatne życie bohaterów, ich przyjaźnie, miłości i rozczarowania.

W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Marianna Zydek, Maja Rybicka, Anna Mrozowska, Anna Karczmarczyk, Julian Swieżewski, Edyta Olszówka, Dorota Landowska. W epizodach, w poszczególnych odcinkach pojawią się także: Lesław Żurek, Tomasz Schuchardt, Cezary Żak.

Twórcy serialu pokazują ludzi wykonujących funkcję katów, ich postawy i wybory moralne, konsekwencje tego rodzaju aktywności odkładające się na ich psychice. – To mnie właśnie ekscytuje i interesuje. Psychologia tych bohaterów, psychika, wiara i brak wiary. Zwątpienie i siła, którą jednak mieli by wychodzić z domu, prowadzić "normalne życie" nie mając pewności czy do tego domu wrócą, a "po godzinach" wymierzać sprawiedliwość wrogom i zdrajcom. – mówi reżyser serialu Bodo Kox.

Scenariusz: Krzysztof Węglarz (+1.09.2020) i Wenanty Nosul
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Scenografia: Paweł Jarzębski
Informacja sponsorowana