"M jak miłość" w cyfrowej jakości w nowym formacie

MediaLink / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22M+jak+mi%C5%82o%C5%9B%C4%87%22+w+cyfrowej+jako%C5%9Bci+w+nowym+formacie-29466
Wyemitowany w środę, 21 czerwca ostatni przed wakacyjna przerwą odcinek najpopularniejszego polskiego serialu "M jak miłość" został nadany w formacie 16:9 i ze zmienionym kadrowaniem. Podobne zmiany zaszły wcześniej także w innych produkcjach Dwójki – serialach "Na dobre i na złe" i "Egzamin z życia". Nowy sposób produkcji i emisji to wynik trendu wyznaczonego przez EBU.

- Realizacja "M jak Miłość" odbywa się obecnie na kamerach typu High Definition, w związku z czym zmieniła się, na znacznie lepszą, jakoś obrazu, a wraz z nią, nieznacznie, kadrowanie – wyjaśnia nam Krzysztof Gierat, Dyrektor Agencji Filmowej TVP S.A

Wcześniej lifting technologiczny został zastosowany przy produkcji "Na dobre i na złe", które realizowane jest obecnie w systemie IMX, a nie jak dawniej na analogowych kasetach BetaCamSP i w serialu "Egzamin z życia", który nagrywany jest na cyfrowych nośnikach DVC. Oba nowe formaty różnią się rozdzielczością i trybem zapisu, ale gwarantują cyfrową jakość obrazu.

Zmiany technologiczne, które wdrażą Telewizja Polska wynikają z dyrektyw Europejskiej Unii Nadawczej. Zgodnie z nimi w najbliższym czasie TVP dalej systematycznie dążyć będzie do zmiany tradycyjnego standardu 4:3 na panoramiczny. Jednak jak wyjaśnia nam Gierat ‘docelowe przejście poszczególnych tytułów na realizację w nowej technologii jest zależne od postępu w wymianie bazy sprzętowej, oraz od decyzji poszczególnych Redakcji Filmowych w Antenach, dla których zmiana formatu na 16 :9 ma konsekwencje artystyczne.’

Zgodnie z zaleceniami EBU publiczny nadawca rozpoczął także produkcję filmów wysoko budżetowych w technologii High Definition. Pierwszym filmem, który zrealizowano w tym systemie był Mój Nikifor z 2004r. Na obecną chwilę wyprodukowano w HD już kilkanaście produkcji. Początkowo jednak filmy realizowane za pomocą tej technologii, nagrywano potem na format cyfrowy Beta. Od lutego bieżącego roku uruchomiona została już pełna linia produkcyjna w High Definition, co oznacza, że TVP otrzymuje także ostateczne kopie w tym systemie.

A co z planami nadawania w HDTV przez Telewizję Polską? Na razie nic nowego nie wiadomo w tej sprawie. - Jest to jeden z modeli rozwoju technologicznego telewizji, dlatego zarząd rozważy ten pomysł – mówił w maju 2006r. dziennikowi Puls Biznesu, członek zarządu TVP, Marcin Bochenek. Gazeta spekulowała, że być może przygotowania do emisji w systemie HDTV były powodem, dla którego TVP kupiła miejsce na transponderze satelity Astra.