"Shrek" królem światowego box office'u

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Shrek%22+kr%C3%B3lem+%C5%9Bwiatowego+box+office%27u-62989
Ostatni weekend był niezwykle udany dla animacji "Shrek Forever". Film jest obecny na zagranicznych rynkach już od maja, lecz dopiero teraz udało mu się wspiąć na pierwsze miejsce światowego box office'u (z wyłączeniem USA). Czwarta część przygód Shreka zarobiła 52,2 milionów dolarów. Dużą w tym zasługę odegrał Meksyk, gdzie film właśnie zadebiutował, zgarniając ponad 8 milionów. Znakomicie spisuje się też w Wielkiej Brytanii, gdzie w trzeci weekend zarobił 7 milionów. W sumie na zagranicznych rynkach "Shrek Forever" zarobił 292,5 milionów dolarów.

Zielony ogr okazał się lepszy od bladolicych wampirów i umięśnionych wilkołaków. "Saga "Zmierzch": Zaćmienie" wciąż jednak zgarnia olbrzymie sumy pieniędzy. Film pokazywany jest w 69 krajach świata, a w weekend zarobił 42 miliony dolarów. Łączne wpływy to 288 milionów.

Na najniższym stopniu podium znalazła się animacja Pixara "Toy Story 3". Film zarobił 32,9 milionów dolarów, będąc wyświetlanym w 41 krajach. Łączne wpływy obrazu to 267,5 mln, co daje 10. miejsce na liście największych kasowych przebojów Disneya. Łącznie ze Stanami Zjednoczonymi zarobki trójwymiarowej animacji to 630,2 mln dolarów. A przed filmem jeszcze premiery w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Dzięki udanemu debiutowi w Australii czwarte miejsce przypadło komedii akcji "Wybuchowa para". Film zarobił w weekend 20 milionów dolarów. Pierwszą piątkę zamyka "Incepcja" z wynikiem 15,6 mln, z czego ponad połowa przypadła na Wielką Brytanię (8,6 mln).
Udostępnij: