"Wszystko będzie dobrze" wygrało Prowincjonalia

PISF /
https://www.filmweb.pl/news/%22Wszystko+b%C4%99dzie+dobrze%22+wygra%C5%82o+Prowincjonalia-40803
Publiczność zakończonego w sobotę XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej PROWINCJONALIA we Wrześni nagrodziła film "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego. Wyróżniono też rolę w tym obrazie Roberta Więckiewicza. Najlepszą aktorką została Danuta Szaflarska za kreację w "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej. Wszyscy zdobyli wyróżnienia zwane "Jańcio Wodnik". Festiwal Prowincjonalia otrzymał dotacje Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Cztery dni wypełnione filmami od piętnastu lat przyciągają na Prowincjonalia wierną publiczność i znamienitych gości. Program festiwalu proponuje gościom najlepsze filmy minionego roku i przedpremierowe pokazy oczekiwanych obrazów. W tym roku były to: "Ogród Luizy" Macieja Wojtyszki, "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego, "Nadzieja" Stanisława Muchy i "Benek" Roberta Glińskiego. Pokazano też wiele interesujących filmów dokumentalnych, które co roku stanowią ważny punkt programu Prowincjonaliów.

Każdej prawie projekcji towarzyszyły spotkania twórców z publicznością. Sala kinowa wypełniona była po brzegi nawet po północy, bo projekcje trwały do późna. Po filmach odbywały się jeszcze koncerty w klubie festiwalowym. Także tam publiczność miała okazję w trakcie Prowincjonaliów uczestniczyć z spotkaniu z Witoldem Beresiem, producentem filmowym i autorem książki "Kapuściński: nie ogarniam świata" oraz seminarium filmowym na temat DKF-ów i Programów Operacyjnych PISF. Ostatniego dnia festiwalu organizatorzy zaprosili na pitching producencki i tradycyjnie, ognisko i kiełbaski w niedalekich Podstolicach.

To publiczność jest we Wrześni najważniejsza i to ona przyznaje większość laurów. Poza trzema najważniejszymi wyróżnieniami, przyznano wiele innych cenionych przez środowisko filmowe nagród. Tomasz Michałowski otrzymał Jańcio Wodnika za zdjęcia do "Wina truskawkowego". Film ten został również uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy. "Wino truskawkowe" zostało docenione także za piękną muzykę autorstwa Michała Lorenca. W kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Fabularny Jańcio Wodnika otrzymał obraz "Czego nikt nie wie" w reżyserii Macieja Prykowskiego. Najlepszym Filmem Dokumentalnym okazał się być "Wojownik" w reżyserii Jacka Bławuta. Bohater tego filmu został okrzyknięty Największym Odkryciem. Marian Dziędziel otrzymał Nagrodę Organizatora. Honorowego Jańcio Wodnika odebrała w tym roku Maja Komorowska.
Udostępnij: