Świat znalazł się w szponach "Wolverine'a"

Screendaily / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%C5%9Awiat+znalaz%C5%82+si%C4%99+w+szponach+%22Wolverine%27a%22-97714
"Wolverine" zadebiutował w Stanach słabiej, niż się tego spodziewano, ale za to powetował sobie straty na świecie. Obraz trafił do 101 krajów, z czego w 100 zajął miejsce pierwsze. Przegrał tylko w Argentynie, gdzie pojawił się dopiero na trzeciej pozycji.

W sumie najnowsza odsłona komiksowej sagi zarobiła 86,1 mln dolarów. Prawie połowa tej kwoty pochodziła z pokazów 3D. To oczywiście jest kluczem do sukcesu filmu w Rosji, gdzie 3D jest wciąż w modzie. U naszych wschodnich sąsiadów "Wolverine" zanotował czwarte najlepsze otwarcie w historii studia Fox.

Tymczasem do naszego zestawienia, i to od razu na miejsce drugie, powracają "Szybcy i wściekli 6". Film zarobił 25 mln dolarów, z czego 24 miliony pochodziły z Chin. To drugie najlepsze otwarcie zagranicznego filmu w Chinach w tym roku (za "Iron Manem 3"). W ten sposób łączne wpływy poza granicami USA "Szybkich i wściekłych 6" osiągnęły 503,5 mln dolarów. W tym roku tylko "Iron Man 3" za granicą zarobił co najmniej pół miliarda.

Na najniższym stopniu podium znalazła się animacja "Minionki rozrabiają" z wynikiem 24,5 mln dolarów. To kolejny w tym roku sukces Universal Pictures. Obraz wraz z wpływami z USA ma na swoim koncie 660,9 mln dolarów, co daje na razie trzeci najlepszy globalny wynik w tym roku.

Chiny pomogły znaleźć się w zestawieniu nie tylko "Szybkim i wściekły 6" ale też "Światu w płomieniach". Wizja terrorystycznego ataku na Biały Dom zarobiła tam 18,5 mln dolarów, co wraz z pozostałymi krajami daje 19,8 mln.

Pierwszą piątkę kompletuje "Uniwersytet Potworny". Produkcja Pixara zarobiła 15,6 mln dolarów, pokonując o niespełna półtora miliona "Pacific Rim". W sumie poza granicami USA animacja zarobiła 321,6 mln dolarów.