Akademia Filmowa Festiwalu NNW podsumowuje pierwszy rok działalności

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Akademia+Filmowa+Festiwalu+NNW+podsumowuje+pierwszy+rok+dzia%C5%82alno%C5%9Bci-144667
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW), który co roku odbywa się na przełomie września i października w Gdyni, już od wielu lat rozbudowywał około-festiwalową działalność w zakresie profesjonalnego kształcenia twórców - w formie warsztatów, kursów, wykładów itp. W roku 2021 powołano do życia Akademię Filmową Festiwalu NNW, aby wszystkie te działania zintegrować pod wspólnym szyldem i nadać im jeszcze większą skuteczność i dynamikę.

W bieżącym roku aktywność Akademii koncentrowała się na 2 głównych przedsięwzięciach:

I.    Warsztaty i PITCHING FORUM filmów dokumentalnych o tematyce historycznejTo program rozwoju projektów dokumentalnych, którego zwieńczeniem jest prezentacja (tzw. pitching) podczas Festiwalu Filmowego NNW.

Pitching to krótka (do 7 minut), publiczna prezentacja projektu filmu przed gronem potencjalnych inwestorów, mecenasów i nadawców. Służy pozyskaniu finansowania na projekty będące jeszcze w fazie przygotowań (developmentu) lub już w trakcie realizacji (work in progress).

W ramach działań Akademii, uczestnicy przygotowują swoje projekty do prezentacji w cyklu warsztatów:
- pierwszy etap to warsztaty scenariuszowe,
- drugi - warsztaty montażowe z zakresu kreacji zwiastuna/trailera przed-produkcyjnego filmu,
- oraz trzeci etap - trening pitchingu.

Warsztaty prowadzone są przez uznanych twórców, z bogatym dorobkiem dokumentalnym. W tym roku swoją wiedzą z uczestnikami dzielili się m.in.: Maciej Drygas (reżyser), Anna Ferens (reżyser), Grzegorz Pacek (reżyser), Franco de Pena (reżyser) i Darek Dikti (producent).

Udział w sesji pitchingowej na Festiwalu NNW to niepowtarzalna okazja na zaprezentowanie swojego projektu przed gronem redaktorów z Telewizji Polskiej i telewizji komercyjnych (m.in. z Grupy Polsat) oraz przed przedstawicielami instytucji publicznych, które wspierają u nas produkcję dokumentów historycznych (m.in. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury).

Ponadto, partnerzy PITCHING FORUM fundują nagrody pieniężne i rzeczowe dla wyróżniających się projektów. Oto laureaci tegorocznych nagród:

Nagroda dla najlepszego projektu PITCHING FORUM w wysokości 20.000 zł, ufundowana przez Telewizję Polską:

"Człowiek, który zbiera Auschwitz" – reż. Gabriela Mruszczak, prod. Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych

Nagroda Specjalna w wysokości 12.000 zł, ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji:

"Piątka poznańska" - reż. Artur Piotrowski, prod. Artur Piotrowski Films

Nagroda Prywatna Pani Minister Elżbiety Więcławskiej-Sauk z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w wysokości 5.000 zł:

"Król nafty" - reż. Michał Bożek, prod. CYKLOP FILM

Nagroda rzeczowa, ufundowana przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, w postaci licencji do archiwalnych materiałów filmowych z zasobów WFDiF, o czasie trwania do 5 minut:

"Król nafty" - reż. Michał Bożek, prod. CYKLOP FILM


II.    Warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych o tematyce historycznejWarsztaty scenariuszowe filmów fabularnych są odpowiedzią na jeden z kluczowych problemów polskiej kinematografii, jakim są zbyt niskie nakłady (twórcze i finansowe) na doskonalenie i szlifowanie scenariuszy nowych projektów fabularnych. To powoduje, że do produkcji często trafiają teksty niedopracowane, w rezultacie – powstają filmy, w których potencjał scenariusza i oryginalność pomysłu nie mają szansy w pełni się objawić.

Dlatego Akademia zaproponowała warsztaty w formule "od first do final draft". Do udziału zakwalifikowano 9 projektów fabularnych. Uczestnicy przedstawili pierwsze wersje swoich scenariuszy bądź treatmentów, następnie podczas kilkuetapowych warsztatów (stacjonarnych i on-line) diagnozowano ich mocne i słabe strony, wskazywano optymalne kierunki rozwoju oraz sugerowano konkretne zmiany i poprawki dramaturgiczne.   

Gwarancją wysokiej jakości merytorycznej warsztatów byli twórcy zaproszeni do współpracy w charakterze opiekunów i konsultantów scenariuszowych: Wojciech Tomczyk (scenarzysta i dramaturg), Dariusz Gajewski (reżyser) i Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta).


Warto zaznaczyć, że Akademia jest otwarta zarówno dla początkujących filmowców, stawiających pierwsze kroki w branży, jak i dla dojrzałych twórców, którzy chcieliby skorzystać z konstruktywnego i życzliwego wsparcia przy rozwijaniu swoich nowych pomysłów.

Na stronie www.festiwalnnw.pl podawane będą informacje o naborach projektów filmowych do kolejnych edycji warsztatów, prowadzonych przez Akademię Filmową Festiwalu NNW w roku 2022.
 

ORGANIZATOROrganizatorem Akademii Filmowej Festiwalu NNW jest stowarzyszenie SCENA KULTURY, które prowadzi szereg projektów z zakresu organizacji dużych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Projekt współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Partnerami są: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Telewizja Polska i Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.

Wszelkie pytania w sprawie warsztatów prowadzonych przez Akademię można kierować na adres mailowy: akademia@festiwalnnw.pl .