Andrzej Kurylewicz bohaterem Festiwalu Muzyki Filmowej

Dziennik Łódzki /
https://www.filmweb.pl/news/Andrzej+Kurylewicz+bohaterem+Festiwalu+Muzyki+Filmowej-35371
Rozsławiła go muzyka do kultowego serialu "Polskie drogi", do filmów "Lalka", "Lekcja martwego języka" czy "Nad Niemnem". Dzięki tym obrazom nazwisko Andrzeja Kurylewicza wpisało się na stałe do historii kinematografii. W piątek w Łodzi rozpocznie się trzydniowy Festiwal Muzyki Filmowej, jemu poświęcony. Niestety, bez jego udziału. Kompozytor zmarł 13 kwietnia.

Mniej osób pamięta, że Kurylewicz był również znakomitym jazzmanem, wielce zasłużonym dla rozwoju tego gatunku muzyki w Polsce.

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu Wanda Warska, żona artysty, otworzy własną wystawę malarstwa i kolażu "Warska i jej muzy". A wieczorem w Filharmonii Łódzkiej zacznie się wieczór "Muzyka polskich dróg". Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ pod batutą Wojciecha Michniewskiego oraz pianista Paweł Perliński wykonają kompozycje Kurylewicza. W programie m.in. muzyka do "Polskich dróg", "Szarży", "Lalki". Będziemy też świadkami prawykonania poematu symfonicznego "Godzina się zniża" na chór mieszany, fortepian koncertujący i wielką orkiestrę symfoniczną. Koncert poprowadzi Marcin Kydryński.

Później w tej samej sali rozpocznie się jam session. W tym koncercie miał wystąpić sam Kurylewicz... Ten koncert pewnie bardzo by go ucieszył, bo jazz był jego fascynacją. Za uprawianie tego gatunku - wówczas uważanego za szkodliwy wytwór imperializmu - został w 1954 roku relegowany z Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Nie zrezygnował jednak z muzyki synkopowanej i w drugiej połowie lat 50. założył Sekstet Jazzowy Polskiego Radia w Krakowie. Jazz grał na trąbce, puzonie i fortepianie. Pod koniec lat 70. poświęcił się komponowaniu i wykonywaniu muzyki klasycznej, ale przed śmiercią powrócił do jazzu.

Kino Kinematograf na tę noc przygotowało projekcje fragmentów seriali z muzyką Kurylewicza. W sobotę kino Polonia zaprosi na pokazy filmów z jego muzyką. Wyświetlone zostaną: "Sublokator", "Lekcja martwego języka", "Nad Niemnem". Kino Cytryna pokaże natomiast "Pierwszy pawilon", "Docenta H.", "Szpital", "Andrzej Kurylewicz Trio". Wieczorem, na scenie Teatru im. Jaracza, odbędzie się koncert "Polskie drogi filmowej piosenki".

W ostatnim dniu imprezy w Kościele Środowisk Twórczych wykonana zostanie "Msza warszawska". A wieczorem jeszcze dwa koncerty: w hali dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych - "Od Kilara do Kurylewicza" - koncert jubileuszowy Festiwalu Muzyki Filmowej 1997-2007 oraz koncert "Pawła Serafińskiego na 10 instrumentów muzyki filmowej opisanie".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones