Belg i Tajwańczyk wygrywają MFF w Stambule

W sobotę, 16 kwietnia, zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Stambule. Nagrodę główną, Złotego Tulipana, otrzymały dwa filmy: "La Femme de Gilles" Frederica Fonteyne'a z Belgii oraz "Kôhî jikô" Hou Hsiao-hseina z Tajwanu.

Jury, pod przewodnictwem Jane Campion, oceniało 13 filmów konkursowych. W jury zasiedli także Jan Chapman (producent z Australii), Valentina Cervi (włoska aktorka), Monty Montgomery (amerykański producent), Robert Daudelin (kanadyjski krytyk filmowy), Meltem Cumbul (turecka aktorka) i Yesim Ustaoglu (turecki reżyser).

"La Femme de Gilles" to historia trójkąta miłosnego z Francji lat 30. ubiegłego stulecia. Z kolei "Kôhî jikô" jest opowieścią o japońskiej pisarce, która nie zgadza się wyjść za mąż za ojca swojego dziecka, wywołując oburzenie rodziny i przyjaciół.

Nagrody za całokształt twórczości otrzymali Neil Jordan i Harvey Keitel. Jury FIPRESCI przyznało swoją nagrodę filmowi "Innocence" Lucile Hadzihalilovic (konkurs międzynarodowy) oraz "Angel's Fall" Semiha Kaplanoglu (konkurs narodowy). Hadzihalilovic odebrała także nagrodę publiczności za najlepszy film zagraniczny. Widzowie uznali, że najlepszym filmem tureckim festiwalu był obraz "Yazi tura" w reżyserii Ugura Yucela.

Yucel, artysta estradowy i aktor, miał szczególne powody do zadowolenia. Jego debiut reżyserki otrzymał szereg innych nagród w konkursie lokalnym, między innymi dla najlepszego reżysera, najlepszego aktora (Olgun Simsek) i za najlepsze zdjęcia.
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię