CINEMAFORUM 2016 – 15. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/CINEMAFORUM+2016+%E2%80%93+15.+Mi%C4%99dzynarodowe+Forum+Niezale%C5%BCnych+Film%C3%B3w+Fabularnych-120298
22 filmy z 15 krajów zostaną pokazane w Konkursie Głównym podczas 15. Festiwalu CINEMAFORUM. Zdecydowana większość z nich będzie miała w Polsce swoją premierę. Widzowie będą mogli obejrzeć zarówno liczne filmy doceniane i nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach (w Cannes, Berlinie, Toronto, Sundance, Locarno czy Clermont-Ferrand), jak i odkrycia wśród aktorskich filmów fabularnych, a także filmów animowanych oraz eksperymentalnych.


Hasłem festiwalu są w tym roku "krótkie podróże", a cechą najsilniej charakteryzującą konkursowy zestaw jest różnorodność propozycji. Filmy często zaskakują pomysłowością, dowcipem, oryginalnością formy bądź tematyki, czy wirtuozerią w sztuce opowiadania.

Festiwal otworzy nowozelandzki film "Madam Black" Ivana Barge'a (m.in. nagroda publiczności na festiwalu Clermont-Ferrand, największym festiwalu kina krótkometrażowego na świecie). Poczuciem humoru nie ustępuje mu "Bed Side Story" debiutującego Michała Łubińskiego. W konkursie zobaczymy też "Timecode" - hiszpańskiego laureata tegorocznej Złotej Palmy w Cannes w kategorii filmu krótkometrażowego wyreżyserowanego przez Juanjo Giméneza i zarazem przykład mistrzowskiej narracji w krótkiej formie filmowej.
 
Oryginalny język wizualny, tajemniczy nastrój i niepokojąca historia to atrybuty zarówno "Oh What a Wonderful Feeling" François Jarosa z Kanady (pokazywanego wcześniej w ramach Tygodnia Krytyki w Cannes oraz na festiwalu w Toronto) jak i "The Reflection of Power" Mihaia Grecu z Francji (nagrody specjalne festiwali w Clermont-Ferrand oraz w Annecy). Oglądając "Aprés Suzanne" Félixa Moatiego (oficjalna selekcja w Cannes) oraz "Romantik" Mateusza Rakowicza (pokazywany m.in. w Toronto, wyróżniony w Gdyni, nagradzany w Koszalinie i Luksemburgu) będziemy mogli skonfrontować francuskie i polskie spojrzenie zarówno na Paryż, jak i na miłość.

Duńsko-belgijski "Mr Sand" Soetkin Verstegen (pokazywany w Annecy) oraz szwajcarska "Subotika" Petera Volkarta jawią się jako starannie oszlifowane przez twórców diamenty małej formy filmowej. Belgijsko-francuski "Fullness of Time (Romance)" w reżyserii Manon Coubia to wyrafinowany eksperyment narracyjny (Złoty Leopard dla najlepszego filmu krótkometrażowego w Locarno), któremu narracyjną biegłością nie ustępują rodzima "Adaptacja" Bartosza Kruhlika oraz futurystyczny i dekadencki grecki "Whack" Syni Pappy.

Konkursowe filmy oceni w tym roku jury w składzie: Janusz Zaorski (przewodniczący jury, reżyser, scenarzysta i producent filmowy), Marta Nieradkiewicz (aktorka), Robert Bolesto (scenarzysta), Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni) oraz Adrian Panek (reżyser filmowy).

Na wszystkie pokazy i wydarzenia towarzyszące WSTĘP WOLNY, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones