Chińska Gildia Reżyserów odmawia przyznania nagrody

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Chi%C5%84ska+Gildia+Re%C5%BCyser%C3%B3w+odmawia+przyznania+nagrody-104059
Chińska Gildia Reżyserów postanowiła nie przyznawać w tym roku nagród dla najlepszego filmu oraz najlepszego reżysera. Przewodniczący kapituły jurorskiej, Feng Xiaogang, stwierdził, że brane pod uwagę filmy nie zasługiwały na wyróżnienie.Chiny nie potrzebują obecnie klepania się po plecach, tylko ustanowienia wyższych standardów, powiedział reżyser podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się w Pekinie w świeżo zbudowanym budynku Gildii Reżyserskiej.

Choć podczas gali nikt nie odniósł się do tej kwestii, ów "werdykt" interpretowany jest jako protest wobec decyzji o wykluczeniu z walki o nagrodę filmu "Dotyk grzechu" (reż. Jia Zhangke). Oficjalny powód jest taki, że poruszająca wiele drażliwych politycznych i społecznych kwestii produkcja nie zdążyła na czas przejść przez cenzurę. Film nie trafił bowiem w Chinach do dystrybucji kinowej ani nie został tam oficjalnie wydany na DVD.

Nagrody w innych kategoriach jednak przyznano. Najlepszym aktorem został Xu Zheng ("Wu ren qu"), a aktorką - znana z "Ostrożnie, pożądanie" Tang Wei ("Finding Mr. Right").