Cykl "Muzyka - moja miłość" na Dwóch Brzegach

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Cykl+%22Muzyka+-+moja+mi%C5%82o%C5%9B%C4%87%22+na+Dw%C3%B3ch+Brzegach-123959
Sekcja "Muzyka – moja miłość" należy do tradycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Prezentujemy w niej filmy, które pokazują niezwykłe osobowości światowej sceny muzycznej, oryginalne trendy i style, a także ludzi, którzy w muzyce odnaleźli swoją przestrzeń wolności.


Meksykańska artystka Chavela Vargas – uwielbiana przez Pedro Almodóvara, któremu zawdzięczała swój wielki powrót na scenę, przyjaciółka Fridy Kahlo – jest bohaterką filmu, który zachwycił publiczność na Festiwalu w Berlinie. "Chavela" (reż. Catherine Gund, Daresha Kyi; 2017) zabiera widzów w sugestywną, prowokującą do myślenia podróż przez życie tytułowej bohaterki. Wszystko dzięki nigdy wcześniej niepublikowanym materiałom, wywiadom i fragmentom koncertów, także tych w Paryskiej Olimpii i Carnegie Hall. Film jest portretem kobiety o silnej, charyzmatycznej osobowości, która odważyła się żyć i śpiewać tak, jak naprawdę tego chciała.

"Chasing Trane: The John Coltrane Documentary" (reż. John Scheinfeld; 2016) to historia jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX wieku: Johna Coltrane'a. To on tworzył historię jazzowej awangardy: używał saksofonu sopranowego, posługiwał się głosem jako tłem dźwiękowym, eksperymentował z muzyką hinduską. W latach 60. XX wieku jego nowatorskie nagrania traktowane były jako awangardowe manifesty afro-amerykańskich ruchów społecznych.

"La Jota" (reż. Carlos Saura; 2016) zgłębia tajemnice wykonywanej z towarzyszeniem kastanietów joty, która wywarła wpływ na większość hiszpańskich regionalnych tańców ludowych. Saura stworzył własny, oryginalny i wysublimowany pod względem estetycznym sposób na pokazywanie w filmie bogatej iberyjskiej kultury muzycznej. Po "Tangu", "Fados", "Flamenco dziś" przyszedł czas na "Jotę": "(...) to jest potrzeba, która jest we mnie. Jeśli nie zrobię "Joty", zostanę zamordowany wcześniej czy później, w regionie, z którego pochodzę, w Aragonii" – powiedział Carlos Saura. W scenach z charakterystycznymi dekoracjami, ze zdjęciami znakomitego Paco Belda, pojawiają się mistrzowie tańca i muzycy, którzy łączą tradycję z nowoczesnością.

W zupełnie inny świat muzycznych upodobań przeniesie nas "Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku", dokument z 2017 roku w reżyserii Margarete Kreuzer, z muzyką tej kultowej niemieckiej grupy w roli głównej. Film odkrywa niepublikowane wcześniej materiały filmowe, ukazujące członków Tangerine Dream (w tym charyzmatycznego lidera grupy – Edgara Froesego) podczas tras koncertowych, sesji zdjęciowych, spotkań z Salvadorem Dalim czy Davidem Bowiem.

Mocnych muzycznych propozycji w programie tegorocznego Festiwalu Dwa Brzegi jest znacznie więcej. Wszystkie zdradzimy już 15 lipca. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU (www.facebook.com/FestiwalDwaBrzegi) i INSTAGRAMIE (www.instagram.com/dwabrzegi). 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca - 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.
Udostępnij: