DGA ogłosiła nominacje dla najlepszych filmów dokumentalnych

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/DGA+og%C5%82osi%C5%82a+nominacje+dla+najlepszych+film%C3%B3w+dokumentalnych-26361
Directors Guild of America ogłosiła swoje nominacje dla pięciu najlepszych dokumentalnych filmów roku. Wśród nich są dwa obrazy opowiadające o wojnie w Iraku. Wszyscy nominowani w tym roku filmowcy po raz pierwszy ubiegają się o tę nagrodę.

W kolejce po wyróżnienie stoją Kief Davidson i Richard Ladkani za obraz "The Devil's Miner", uznany niemiecki filmowiec Werner Herzog za "Grizzly Man", Sean McAllister za "The Liberace of Baghdad", Rupert Murray za "Unknown White Male" oraz Brent Renaud i Craig Renaud za "Off to War: Welcome to Baghdad".

Zwycięzca zostanie ogłoszony 28 stycznia podczas 58 dorocznej gali wręczenia nagród Gildii Amerykańskich Reżyserów.

Jedynym filmem z tego grona, który walczy jeszcze o Oscara jest tylko "Unknown White Male". Pradukcja ta znajduje się na liście 15 obrazów rozważanych przez Akademię. Obraz opowiada o trzydziestolatku, który utracił pamięć i zaczyna swoje życie na nowo.

Bohaterem "The Devil's Miner" jest 14-letni chłopak, który prosi diabła o ochronę, gdy młodzieniec pracuje w kopali srebra w Boliwii. Kolejny obraz - "Grizzly Man" Herzoga to wielkie zaskoczenie tegorocznych Oscarów. Film nie walczy nawet o nominacje. Obraz opowiada o ekoaktywistach Timothy Treadwellu i Amie Huguenard, którzy zostali zabici w 2003 roku, gdy żyli wraz z niedźwiedziami na Alasce.

"The Liberace of Baghdad" jest historią słynnego irackiego pianisty Samira Petera i jego starań by przetrwać w Iraku po wojnie. Ostatni film - "Welcome to Baghdad" podąża za członkami Arkansas National Guard, którzy przygotowują się do irackiej wojny.