David Tennant gwiazdą serialu o otruciu Litwinienki

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/David+Tennant+gwiazd%C4%85+serialu+o+otruci+Litwinienki-144052
David Tennant gwiazdą serialu o otruciu Litwinienki
źródło: Getty Images
autor: Ian West - PA Images
Po występie w serialu "Des" David Tennant został gwiazdą kolejnego projektu inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami. Zagra tytułową rolę w mini-serialu "Litvinenko".

Urodzony w 1962 roku Aleksandr Litwinienko był wysokim rangą oficerem KGB, a później FSB, który w 1998 roku zbuntował się i publicznie ogłosił, że otrzymał rozkaz zamordowania Borisa Bieriezowskiego, który dorobił się fortuny za czasów Jelcyna, ale był skonfliktowany z Putinem. To doprowadziło do serii aresztowań, śledztw i procesów wytoczonych Litwinience przez władze Rosji. W 2001 roku uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał azyl polityczny. 1 listopada 2006 roku został otruty. Dopiero po jego śmierci 23 listopada udało się zidentyfikować, że podano mu silnie radioaktywny izotop polonu 210. W 2016 roku pojawiły się wyniki brytyjskiego śledztwa. Stwierdzono, że "prezydent Putin prawdopodobnie zatwierdził morderstwo Litwinienki". Strona rosyjska odrzuciła te wnioski.

Czteroodcinkowy "Litvinenko" jest wspólnym projektem brytyjskiej stacji ITV i skandynawskiej platformy Viaplay. Twórcą serialu jest George Kay ("Lupin").

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones