David Tennant I

David John McDonald

8,5
22 665 ocen gry aktorskiej
David Tennant I
David Tennant urodził się 18 kwietnia 1971 roku w miejscowości Bathgate w Szkocji jako David John McDonald. Aktorem postanowił zostać już jako kilkuletnie dziecko. Był bowiem zafascynowany brytyjskim serialem telewizyjnym "Doktor Who" i od tamtej pory jego największym marzeniem było zagranie tytułowego Doktora. Gdy miał 11 lat, jego niezwykły potencjał został odkryty przez szkocką aktorkę Edith MacArthur, która zobaczyła Davida podczas szkolnego przedstawienia. Oświadczyła wtedy jego rodzicom, że chłopiec zostanie odnoszącym sukcesy aktorem scenicznym. Później David studiował w Royal Scottish Academy of Music and Drama, gdzie był jednym z najmłodszych uczniów (kształcił się tam od 17 do 20 roku życia). Zajęcia w Akademii zaowocowały także poznaniem Louise Delamere - wieloletniej przyjaciółki, z którą długo po zdobyciu sławy i uznania wynajmował wspólne mieszkanie, zupełnie jak za czasów studenckich.

Gdy David zaczął otrzymywać propozycje zagrania w brytyjskich produkcjach telewizyjnych, postanowił przybrać pseudonim Tennant. Miało to związek z wymogami brytyjskiego związku zawodowego aktorów Equity, który nie zezwalał na istnienie dwóch osób o takim samym nazwisku w swoich rejestrach. Podczas wybierania nowego nazwiska David sięgnął po egzemplarz czasopisma muzycznego "Smash Hits" dla inspiracji, w związku z czym jego pseudonim sceniczny nawiązuje do osoby Neila Tennanta, lidera zespołu Pet Shop Boys.

Pragnienie Davida o zagraniu głównej postaci w ukochanym serialu z dzieciństwa spełniło się w 2005 roku, gdy zastąpił Christophera Ecclestona i pojawił się u boku Billie Piper jako dziesiąty Doktor. Pracując nad swoją rolą, David inspirował się Tomem Bakerem, aktorem, którego pierwszy raz zobaczył jako dziecko w brytyjskiej produkcji z gatunku science-fiction i który do tej pory pozostaje dla Tennanta wzorem postaci Doktora. W 2008 roku David ogłosił, że rezygnuje z głównej roli w serialu "Doktor Who". Został zastąpiony przez młodego aktora Matta Smitha - jedenastego z kolei Doktora.

David w teatrze specjalizuje się w rolach szekspirowskich - wcielał się już w postać Romea, Hamleta, Orlanda w "Jak wam się podoba", Antipholusa w "Komedii omyłek", Lancelota w "Kupcu weneckim" oraz Edgara w "Królu Learze". Aktor od 2008 roku współpracuje z Royal Shakespeare Company. Za swoje kreacje na deskach teatrów był wielokrotnie nagradzany, m.in.: nagrodą Critics' Awards for Theatre in Scotland za najlepszą rolę męską w sztuce "Look Back in Anger", nagrodą Critics' Circle Theatre Award za najlepszą rolę szekspirowską w tragedii "Hamlet" czy nagrodą BroadwayWorld UK Awards dla najlepszego aktora w komedii "Wiele hałasu o nic".

Poza kultowym brytyjskim serialem "Doktor Who", wśród najważniejszych ról telewizyjnych Davida znajdują się seriale "Casanova", "Broadchurch", w którym zagrał u boku zdobywczyni Oscara Olivii Colman, oraz "Jessica Jones", w którym wystąpił u boku Krysten Ritter. Ponadto David wcielił się w postać Barty'ego Croucha Juniora w popularnej serii filmów o Harrym Potterze.
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 18 kwietnia 1971

miejsce urodzenia: Bathgate, Szkocja, Wielka Brytania

wzrost: 185 cm

Kryształowa Statuetka
Zdobył Kryształowa Statuetka, 2 inne nagrody oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Georgia Moffett (od 30.12.2011), 4 dzieci: 3 córki: Olive (ur. 29.03.2011), Doris (ur. 10.2015), Birdie (ur. 10.2019) i syn Wilfred (ur. 02.05.2013)
Ukończył Royal Scottish Academy of Music and Drama (obecnie Royal Conservatoire of Scotland) w Glasgow (Szkocja, Wielka Brytania) z tytułem licencjata aktorstwa.
Ma dwójkę starszego rodzeństwa: brata Blaira i siostrę Karen.
Tak wielu ludzi chciało obejrzeć go w roli Hamleta w Teatrze Novello w Londynie, że bilety na wszystkie ogłoszone z nim spektakle wyprzedano w ciągu trzech godzin.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Rozmawiałam z nim wczoraj, jest bardzo przyjazny i zabawny, ciągle się śmiał i powtarzał
"brilliant". Jest jeszcze bardziej uroczy na żywo niż jako Doctor :)

O mój Jezu, Tennant w roli Purple Mana jest perfekcykjny!

Prześwietny aktor - a właśnie ogłoszono, że w ramach obchodów 60-lecia "Doctor Who" wraca ponownie do przygód w czasie i przestrzeni!

https://gallifrey.pl/david-tennant-i-catherine-wracaja-do-doctor-who/

Znam go tylko z 4 czesci Harry-ego. Rola Barty Croucha Jr. była krótka, ale od razu go polubiłem.

10000000000050 ml mleka
200 g mąki pszennej
150 ml wody (np. gazowanej)
20 ml oleju Kujawski z pierwszego tłoczenia do ciasta + 30 ml oleju Kujawskiego do smażenia
2 jajka
½ łyżeczki cukru
⅓ łyżeczki soli

KROK 1

Do dużej miski przesiewamy mąkę. Dodajemy mleko, wodę, jajka, sól oraz cukier. Całość rozkłócamy...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones