W dniach
7-13 października zapraszamy do Olsztyna na
Festiwal Filmowy BLUEBOX – pierwszą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej imprezę poświęcona grafice komputerowej w filmie.
W roku 2012 odbył się
Ogólnopolski Przegląd Scenografii Cyfrowej i Efektów Specjalnych, podczas którego zaprezentowano 12 filmów ze scenografią cyfrową. Zaprezentowało się 10 studiów postprodukcyjnych, coraz częściej występujących w roli współproducentów. Lightcraft, Orka, Platige Image, Odeon, BadiBadi, The Chimney Pot, Lumiconfx, ATM. Środowisko filmowców i grafików zajmujących się postprodukcją i scenografią cyfrową zareagowało pozytywnie na możliwość corocznych spotkań branżowych połączonych z konkursem na najlepszą scenografię cyfrową i efekty specjalne. Przegląd przekształcił się w festiwal, w którym filmy i krótkie formy cyfrowe rywalizują o trzy nagrody: za najciekawszy zestaw cyfrowych form filmowych, za najlepsze efekty specjalne, za najlepszą scenografię cyfrową. Nagrody przyznaje profesjonalne jury. Publiczność obecna na festiwalu przyznaje własną nagrodę –
White box dla najciekawszego filmu pokazywanego w trakcie festiwalu.
W trakcie tegorocznego BLEUBOXA odbędą się warsztaty i spotkania z wybitnymi twórcami grafiki komputerowej oraz wernisaże i koncerty. Festiwal odbywa się pod patronatem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i Prezydenta Miasta Olsztyna.
W roku 1969 w USA powstał Siggraph ( Special Interest Group of GRAPHIcs) doroczna konwencja twórców grafiki komputerowej organizowana przez ACM Siggraph. Pierwsza konferencja Siggraph odbyła się w 1974 roku, stając się z czasem największym światowym forum wymiany informacji i prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie grafiki komputerowej. Podczas Siggraph przyznaje się doroczne nagrody za najlepsze animacje komputerowe; wśród laureatów tych nagród znalazł się między innymi
Tomasz Bagiński z filmem
"Katedra". Na wzór konferencji Siggraph w Stuttgarcie i Londynie powołano imprezy oparte na podobnych zasadach: konkurs krótkich filmów i efektów specjalnych, warsztaty, konferencje naukowe, spotkania z twórcami. Festiwal filmowy Bluebox w Olsztynie kontynuuje ten model rozszerzając go o konkurs filmów fabularnych i scenografię cyfrową. Jest jedynym tego rodzaju forum prezentacji i wymiany doświadczeń między filmowcami zajmującymi się cyfrowymi formami filmowymi w Europie Środkowo-Wschodniej.
Więcej informacji na stronie
http://bluebox-festival.eu i na Facebooku.