Film "Męska sprawa" zwycięzcą Mediaschool '2001

PAP /
https://www.filmweb.pl/news/Film+%22M%C4%99ska+sprawa%22+zwyci%C4%99zc%C4%85+Mediaschool+%272001-4339
Grand Prix 8. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Filmowych i Telewizyjnych "Mediaschool '2001", który w sobotę wieczorem zakończył się w Łodzi, otrzymał film "Męska sprawa" w reżyserii Sławomira Fabickiego ze szkoły w Łodzi.
Film opowiada o kilkunastoletnim chłopcu i jego problemach w domu i szkole. Zrealizowany jest na taśmie filmowej i trwa ok. 30 min. "Męska sprawa" otrzymała w tym roku m.in. nominację do nagrody studenckiego Oskara, przyznawanego przez Akademię Filmową w Los Angeles, a także Nagrodę Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Ludwigsburgu.
Jury łódzkiego festiwalu pod przewodnictwem prof. Alexandra V. Novikowa, rektora szkoły filmowej "VGIK" w Moskwie, nagradzając ten obraz podkreśliło, że "film z niezwykłą delikatnością i determinacją przedstawia relacje dziecko-dorośli. Precyzyjne prowadzenie młodocianych aktorów, znakomita konstrukcja i siła wyrazu tego filmu stanowi o jego niezwykłości" - argumentowało jury.
Reżyser otrzymał 10 tys. zł, ufundowane przez prezesa TVP SA, a film zostanie pokazany w Telewizji Polskiej. Nagrodę II (3,6 tys. zł) przyznano obrazowi "Strach na Wróble" ("The Scarecrew) w reżyserii Aleksandra Kotta ze szkoły filmowej "VGIK" z Moskwy, a III nagrodę (3,5 tys. zł) otrzymał film "Stacja Raj" ("Terminal Paradise"), którego reżyserem jest Jan Thuering z Akademii Filmowej w Ludwigsburgu.
Nagrodę specjalną ufundowaną przez jednego ze sponsorów - 1200 m taśmy filmowej 16 mm - otrzymał film "Zupełnie nowe przygody Chastity Blade" ("The All New Adventures of Chastity Blade") w reżyserii Julien'a Magnata ze szkoły La FEMIS w Paryżu.
Organizatorem festiwalu "Mediaschool" jest Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszej edycji "Mediaschool" w 1994 roku brało udział 14 szkół filmowych i telewizyjnych; w tegorocznej uczestniczyło 35 szkół z całego świata.
W konkursie oceniano 95 studenckich etiud fabularnych, dokumentalnych, eksperymentalnych i animowanych.