Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Gugu+Mbatha-Raw+legendarn%C4%85+piel%C4%99gniark%C4%85+podczas+wojny+krymskiej-133636

Gugu Mbatha-Raw legendarną pielęgniarką podczas wojny krymskiej

  • Variety
  • autor: mp
  • Filmy
Gugu Mbatha-Raw ("Paradoks Cloverfield") zagra główną rolę w filmie biograficznym "Seacole". W obsadzie są również Sam Worthington ("Przełęcz ocalonych"), Sylvia Hoeks ("Blade Runner 2049") i Sean Delaney ("Obsesja Eve").

GettyImages-1077829444.jpg
Getty Images © Presley Ann


Obraz przybliży postać Mary Seacole. Urodziła się w 1805 roku na Jamajce ze związku czarnoskórej kobiety ze szkockim oficerem. Od matki nauczyła się sposobów leczenia afrykańskich chorób. W 1854 roku, kiedy po wybuchu wojny krymskiej wojska brytyjskie wysłano do walki z Rosją, Seacole wyjechała do Anglii, gdzie chciała wstąpić do grupy sióstr Miłosierdzia organizowanej przez Florence Nightingale, która miała nieść pomoc rannym żołnierzom. Został odprawiona z kwitkiem ze względu na kolor skóry. Nie poddała się jednak i za własne pieniądze popłynęła na Krym, gdzie otworzyła sklepik służący przede wszystkim jako klinika dla rannych i chorych żołnierzy. Pacjenci byli jej tak wdzięczni, że po wojnie, kiedy groziła jej nędza, zorganizowali zbiórkę pieniędzy.

Film wyreżyseruje Charlie Stratton ("Teresa Raquin") według scenariusza, który napisał we współpracy z Dianne Houston i Marnie Dickens. Zdjęcia kręcone będą na Malcie, w Londynie i Rumunii.

zobacz też:

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię