Joaquin Phoenix kazał przepisać scenariusz "Napoleona". Ridley Scott nie ma wątpliwości, że powstanie arcydzieło

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Joaquin+Phoenix+kaza%C5%82+przepisa%C4%87+scenariusz+%22Napoleona%22.+Ridley+Scott+nie+ma+w%C4%85tpliwo%C5%9Bci%2C+%C5%BCe+powstanie+arcydzie%C5%82o-148938
Joaquin Phoenix kazał przepisać scenariusz "Napoleona". Ridley Scott nie ma wątpliwości, że powstanie arcydzieło
źródło: Getty Images
autor: Axelle/Bauer-Griffin
Ridley Scott pracuje z Joaquinem Phoeniksem nad widowiskiem historycznym "Napoleon". W udzielonym magazynowi "Empire" wywiadzie reżyser zdradził, że w związku z licznymi uwagami aktora scenariusz filmu został praktycznie napisany na nowo. Scott twierdzi jednak, że po zaproponowanych przez Phoeniksa poprawkach film będzie znacznie lepszy. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że produkcja zadebiutuje na Apple TV+ w przyszłym roku. 

GettyImages-1353735453.jpg Getty Images © Michael Ostuni
Ridley Scott na nowojorskiej premierze "Domu Gucci"

Ridley Scott o współpracy z Joaquinem Phoeniksem i zmianach w scenariuszu "Napoleona"


Mimo że uwagi Joaquina Phoeniksa doprowadziły do całkowitego przepisania scenariusza, Ridley Scott nie kryje zadowolenia z efektu. Z Joaquinem możemy przepisać cały cholerny film, ponieważ coś mu nie pasuje. Właśnie to stało się z "Napoleonem" – powiedział. Zniszczyliśmy to, co mieliśmy, aby pomóc mu skupić się na tym, kim był Bonaparte. Musiałem to uszanować, ponieważ jego krytyka była niezwykle konstruktywna. Sprawiła, że wszystko nabrało mocy i stało się lepsze.

Scenariusz "Napoleona" napisał David Scarpa, który współpracował już ze Scottem przy "Wszystkich pieniądzach świata". Opowiada on historię Napoleona z perspektywy jego relacji z Józefiną. Scott pierwotnie obsadził w tej roli Jodie Comer, czyli Marguerite de Carrouges z "Ostatniego pojedynku", aktorka musiała jednak zrezygnować ze względu na inne zobowiązania. Zastąpiła ją Vanessa Kirby

GettyImages-1439305396.jpg Getty Images © Jesse Grant
Vanessa Kirby, czyli filmowa Józefina, podczas premiery filmu "Syn"

Napoleon jest człowiekiem, który zawsze mnie fascynował – powiedział Scott. Pojawił się znikąd, aby rządzić wszystkim – Podbił świat, aby zasłużyć na jej miłość, a kiedy okazało się, że to nie wystarczyło, podbijał, by ją zniszczyć. I w ten sposób zniszczył samego siebie.

Najważniejsze role Joaquina Phoeniksa


Joaquin Phoenix w świadomości masowej publiczności zapisał się jako Joker w filmie Todda Phillipsa. Rola ta przyniosła mu pierwszego w karierze Oscara – po nominacjach za "Gladiatora" Ridleya Scotta, "Spacer po linie" Jamesa Mangolda i "Mistrza" Paula Thomasa Andersona. W jego filmografii jest mnóstwo interesujących ról. Jako Max California w "8 milimetrach" Joela Schumachera wprowadził granego przez Nicolasa Cage'a detektywa do pornograficznego podziemia, w melodramacie sci-fi "Ona" wszedł w romantyczną relację ze sztuczną inteligencją, a w "Nigdy cię tu nie było" Lynne Ramsay nie przebierając w środkach ruszył na wojnę z mafią, aby uwolnić porwaną dziewczynkę. Na uwagę zasługują też jego występy w takich filmach jak "Buffalo Soldiers", "Osada", "Płonąca pułapka", "Wada ukryta", "Bracia Sisters" czy "Maria Magdalena". Na przyszły rok zaplanowana jest premiera nie tylko "Napoleona", ale także czarnej komedii "Beau Is Afraid" w reżyserii Ariego Astera.

O filmie "C'mon C'mon", który aktualnie zamyka filmografię Joaquina Phoeniksa, rozmawiają w podcaście Mam parę uwag Julia Taczanowska i Jakub Popielcki. Możecie go wysłuchać poniżej: 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones