Kontrowersyjny wybór ekspertów PISF

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Kontrowersyjny+wyb%C3%B3r+ekspert%C3%B3w+PISF-114900
Znamy już nazwiska nowych ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Minister kultury Piotr Gliński zaakceptował listę kandydatów, zaś wybór członków puli eksperckiej oraz liderów komisji już budzi kontrowersje. Przypomnijmy, że składanie wniosków - pierwotnie zaplanowane na 7 grudnia - zostało opóźnione o tydzień, gdyż minister nie zatwierdził pierwszej przedstawionej mu listy nazwisk. 

Wśród nowych ekspertów znaleźli się m.in. związani z prawicowymi mediami publicyści Rafał Ziemkiewicz, Piotr Semka, Piotr Zaremba, Jan Pospieszalski, a także reżyserka Ewa Stankiewicz, Robert Tekieli, Jan Polkowski oraz - i tu jedno z największych zaskoczeń - Antoni Krauze, reżyser filmu o Smoleńsku, który dobrowolnie rok temu zrezygnował sam z piastowania funkcji. W puli jest również Beata Fido, czyli aktorka z rzeczonego filmu. Miejsca z kolei zabrakło m.in dla związanych z lewicą Agnieszki Graff i Kazimiery Szczuki. 

Jeśli chodzi o wybór liderów komisji fabularnych i dokumentalnych, również nie brakuje niespodzianek. Jedną z nich na pewno jest Włoch Alessandro Leone, producent i scenarzysta mający na koncie zmiażdżoną przez krytyków i odrzuconą przez TVP "Bitwę pod Wiedniem". Innym - Andrzej Wyrozębski, twórca dokumentu "Pień Katyński"), a także Anna Ferens, autorka bliźniaczego filmu "Zobaczyłem zjednoczony naród". Paweł Woldan, reżyser dokumentów o Popiełuszce, Janie Pawle II oraz Stefanie Wyszyńskim, także zostanie liderem, podobnie jak Ryszard Bugajski. Status szefów komisji odebrano m.in. Magdalenie Łazarkiewicz i Januszowi Zaorskiemu

W najbliższym czasie dowiemy się, kogo liderzy powołają do swoich komisji. W tegorocznym rozdaniu pojawiły się również dwa nowe "ciała" - komisja nadzorująca kino familijne (pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki) oraz mniejszościowe koprodukcje Andrzej Jakimowski

Do 7 stycznia komisje będą czekać na wnioski. W okolicach marca poznamy pierwszą listę dofinansowanych filmów. Gwoli wyjaśnienia, decyzję o dofinansowaniu podejmuje dyrektor PISF po konsultacjach z ekspertami. W przeciwieństwie do samych członków komisji, którzy mogą pojawić się w składzie z politycznego rozdania, dyrektor Instytutu - dzięki ustawie o kinematografii - jest w swoich decyzjach niezależna. 
Udostępnij: