Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/Koronawirus%3A+B%C4%99dzie+wi%C4%99cej+premier+online+polskich+film%C3%B3w-137065

Koronawirus: Będzie więcej premier online polskich filmów?

  • PISF
  • autor: mp
  • VOD, Filmy, Inne
PISF opublikował komunikat po pierwszym posiedzeniu zespołu kryzysowego powołanego w związku z epidemią Covid-19. Znalazła się w nim informacja o ciekawej propozycji dotyczącej premier online filmów dotowanych przez Instytut.

GettyImages-108387402.jpg
Getty Images © Alain BENAINOUS


Otóż zgodnie z przedstawioną propozycją filmy pełnometrażowe dotowane przez PISF będą mogły mieć swoją premierę w internecie. Decyzję w tej kwestii podejmowałby każdorazowo producent obrazu. Obecnie na producentów filmów pełnometrażowych dotowanych przez Instytut nałożony jest obowiązek eksploatacji kinowej. Zapisy umożliwiające to zostały zgłoszone do "specustawy".

Zespół kryzysowy powołał również grupę roboczą, która zajmie się przygotowaniem rozwiązań mających na celu powstrzymanie zjawiska kanibalizacji polskich filmów, kiedy działalność kin zostanie wznowiona. Jak czytamy w komunikacie zespołu szerszemu opracowaniu poddana zostanie również inicjatywa renegocjowania umów dystrybucyjnych w zakresie warunków eksploatacji filmów, w tym szczegółowych klauzul dotyczących "hold back" i okien dystrybucyjnych.