Reżyser wstrząsającego "Syna Szawła" opowie o powstaniu węgierskim '56

Cineuropa / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/L%C3%A1szl%C3%B3+Nemes%2C+re%C5%BCyser+filmu+%22Syn+Szaw%C5%82a%22%2C+ma+nowy+projekt-153833
Reżyser wstrząsającego "Syna Szawła" opowie o powstaniu węgierskim '56
źródło: Getty Images
autor: Eamonn M. McCormack
László Nemes przygotowuje się do realizacji filmu "Orphan". Podobnie jak wcześniejsze filmy Węgra i ten będzie filmem historycznym.

"Sierota" - opowieść z czasów komunistycznego terroruO nowym filmie Nemesa na razie niewiele wiadomo. Będzie to koprodukcja węgiersko-francusko-niemiecko-brytyjska.

Bohaterem filmu będzie młody chłopiec mieszkający w Budapeszcie w 1957 roku. Jego oczami poznamy kraj rok po nieudanej rewolucji 1956.

Powstanie węgierskie 1956 roku było zbrojnym wystąpieniem Węgrów przeciwko władzy komunistycznej. Mieszkańcy byli sfrustrowani warunkami życia, zapaścią ekonomiczną i ograniczenie swobód obywatelskich.

Sytuacja na Węgrzech zaczęła komplikować się po śmierci Stalina. Eskalacja nastąpiła jesienią 1956 roku. Doszło do potężnej manifestacji w czasie pogrzebu ofiar stalinowskich represji, a potem do akcji ruszyli studenci. Za początek powstanie uznaje się studencką manifestację z 23 października.

Sprzeciw Węgrów szybko przerodził się w walkę zbrojną, co z kolei doprowadziło do przerzucenia do tego kraju kolejnych wojsk radzieckich. Powstanie zostało brutalnie stłumione 10 listopada, a w kolejnych latach kraj ogarnęła pożoga ostrych represji.


László Nemes - kino historyczneLászló Nemes jest węgierskim reżyserem, który ma na swoim koncie dwa pełnometrażowe filmy fabularne.

Pierwszym był wstrząsający obraz holokaustu "Syn Szawła". Obraz zdobył m.in. Oscara, Złoty Glob i BAFTA.

Drugi film nosił tytuł "Schyłek dnia". Była to opowieść osadzona w Budapeszcie u progu XX wieku.

Zwiastun filmu "Syn Szawła"
Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones