Laureat tegorocznej Złotej Palmy na otwarcie Dwóch Brzegów

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Laureat+tegorocznej+Z%C5%82otej+Palmy+na+otwarcie+Dw%C3%B3ch+Brzeg%C3%B3w-105629
Już 2 sierpnia  festiwalowa publiczność zobaczy "Zimowy sen" Nuri Bilge Ceylana. Program 8. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to wybór najciekawszych filmów wyselekcjonowanych na światowych festiwalach.Dzięki współpracy z Film Point Group w dniu otwarcia zapraszamy na specjalny pokaz znakomitego filmu , który zdobył Złota Palmę festiwalu w Cannes.   "Zimowy sen zachwycił Jane Campion przewodniczącą  jury, krytyków , którzy przyznali mu nagrodę FIPRESCI, i publiczności - podkreśla Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna Festiwalu. Film porusza złożoną problematykę Turcji rozdartej między tradycją a nowoczesnością.

W 2002 r. Nuri Bilge Ceylan zdobył Grand Prix na festiwalu w Cannes za obraz "Uzak". Sześć lat później otrzymał nagrodę za film "Trzy małpy". Ostatni raz został uhonorowany w 2011 r., przedstawiając film "Pewnego razu w Anatolii".

Bohaterem "Zimowego snu" jest były aktor ( w tej roli Haluk Bilginer), który wśród wzgórz Kapadocji prowadzi hotel. Bogaty, inteligentny , wykształcony, z piękną, młodą żoną u boku jest dla biednych , żyjących w izolacji mieszkańców małej górskiej wioski przybyszem z innego świata. Kiedy skończy się sezon i hotel zapadnie w zimowy sen, współistnienie rożnych światów okaże się bardzo trudne.

Nuri Bilge Ceylan zadedykował  Złotą Palmę tureckiej młodzieży, które zginęła w ciągu ostatniego roku w krwawych protestach w Parku Gezi w Stambule oraz w katastrofie w kopalni węgla w Somie. O przesłaniu filmu i refleksjach, jakie powoduje będziemy rozmawiać  z  naszymi gośćmi specjalnymi - twórcami filmu.

Na Mały Wielki Festiwal w Kazimierzu Dolnym  zapraszamy od 2 do 10 sierpnia do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą.