Najlepsze filmy o Asteriksie i Obeliksie. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+Asteriksie+i+Obeliksie.+Top+10+produkcji%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-149539
Najlepsze filmy o Asteriksie i Obeliksie. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć
W kinach możecie już zobaczyć widowisko "Asteriks i Obeliks: Imperium smoka". Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych dotychczasowych filmów o przygodach pary nieustraszonych przyjaciół.  

Samotna wioska Galów cały czas opiera się rzymskiemu najazdowi już od 1959 roku. Wtedy na łamach magazynu "Pilote" pojawił się pierwszy fragment komiksu napisanego przez Renégo Goscinny’ego z ilustracjami Alberta Uderzo. Reszta to już tylko historia: miliony sprzedanych egzemplarzy kolejnych tomów, tysiące fanów na całym świecie i globalna rozpoznawalność niedużego wojownika i jego wielkiego kompana.     

Pierwsze animacje o bohaterach powstały już w latach 60. Dzisiaj skupiamy się właśnie na nich, dołączając aktorskie produkcje, które w XXI wieku pobijały kinowe ekrany. Niech nie zmyli Was data z kalendarza – Asterix i Obelix nadal mają się bardzo dobrze. Mimo ponad 60 lat na karku, ich perypetie nadal bawią do łez. Spośród ich ekranowych przygód wybieramy 10 najlepszych, a więc takich, które mocno nadszarpnęły wyobrażenie o kompetentnych rzymskich legionistach, a swoim absurdem i prześmiesznymi gagami trafiły do serc widzów nie tylko na terenie dzisiejszej Francji.

Nie zapomnijcie o sprawdzeniu innych rankingów: najlepszych filmów o Wikingach, najlepszych filmów z serii Scooby-Doo czy najlepszych produkcji Disneya.

Wybieramy najlepszy filmy o Asteriksie i ObeliksieFilm Claude’a Zidiego to pierwsza z pięciu powstałych aktorskich produkcji o tytułowej dwójce wojowników w rolach głównych. Ostatnia wioska Galów przeciwstawia się rzymskiemu najeźdźcy. Dowódca przybyszów Juliusz Cezar już świętuje zwycięstwo nad całą krainą, lecz jego podwładni w tajemnicy próbują walczyć z niezłomnymi obrońcami. Podwładny namiestnika Lucius Detritus (Roberto Benigni) dowiaduje się o tajemniczym napoju, który tworzy z barbarzyńców niezwykłych przeciwników. Za pomocą podstępu postanawia porwać odpowiedzialnego za recepturę druida. Z odsieczą ruszają Asterix (Christian Clavier) i Obelix (Gerard Depardieu). Choć to adaptacja złożona z najbardziej klasycznych komiksów o bohaterach, stanowi dobre wprowadzenie do ich dalszych przygód. W momencie premiery był to najdroższy francuski film w historii, w rankingu przegoniony następnie przez inne części serii.


Niemal bliźniaczą fabułę do "Asterix i Obelix kontra Cezar" ma pierwszy animowany film o przygodach dzielnych wojowników, "Asterix: Gal". Produkcja zapoznaje widzów z głównymi założeniami świata przedstawionego – czasem i miejscem akcji, bohaterami drugoplanowymi, a w końcu przedstawia krótką przygodę z życia Galów. Jak można wnioskować po tytule, twórcy (wśród nich nie znaleźli się Goscinny i Uderzo) postanowili skupić się jedynie na jednym z duetu wojowników. Autorzy oryginalnego pomysłu, gdy dowiedzieli się o premierze filmu, zablokowali powstawanie ekranizacji kolejnego zeszytu o tytule "Złoty sierp". W postać Asteriksa po raz pierwszy wcielił się Roger Carel, który użyczał głosu bohaterowi do 2014 roku.


Na początku nowego stulecia za animowane przygody Asteriksa i Obeliksa zabrali się Duńczycy. Być może usprawiedliwia ich temat projektu, luźniej adaptacji komiksu "Asterix i Normanowie", a więc ich przodkowie Wikingowie. Siejąca postrach grupa łupieżców sama próbuje zaznać prawdziwego strachu. Za namową swojego doradcy wyruszają do Galii, aby porwać prawdziwego tchórza, który pokaże im rzeczywiste oblicze przerażenia. Ich łupem pada Trendix, siostrzeniec wodza wioski. Śladem chłopaka i porywaczy na daleką północ wyruszają nasi bohaterowie, którzy muszą przywieźć go do domu w jednym kawałku. Ponadczasowa animacja 2D, która nawiązuje do starszych produkcji, dodaje sentymentalnego wymiaru do tej opowieści. Obejrzały ją zapewne także dzieci dopiero zapoznające się z przygodami duetu wojowników. Trudno wybrać sobie lepsze rozpoczęcie.


"Asterix i Wikingowie" – zobacz zwiastun animacji
Druga animacja z serii była już nadzorowana przez duet Goscinny i Uderzo, co przełożyło się na jakość produktu końcowego. Tym razem Asterix i Obelix udają się na południe, aż do Egiptu. Tam mają pomóc dawnemu znajomemu Panoramiksa, Numerobisowi. Życie biedaka wisi na włosku po kłótni Kleopatry z Cezarem – przedmiotem sporu jest nowy pałac rzymskiego wodza, który ma być gotowy za trzy miesiące. Młody architekt zostanie rzucony na pożarcie krokodylom, jeśli nie dotrzyma terminu. W takim wypadku do pomocy będzie trzeba użyć nie tylko siły ludzkiej, ale także słynnej mikstury galijskiego druida. Ekranizacja szóstego komiksu serii wyznaczyła wysoki standard kolejnych animacji, który zostanie utrzymany, gdy na ekranach pojawi się aktorska wersja tego tomu.


Francuska animacja z 2014 roku jest pierwszą z serii stworzoną za pomocą komputerowo generowanego 3D. Ekranizacja siedemnastego tomu komiksu opowiada o kolejnym planie Cezara na wywabienie i pokonanie wioski Galów. Niedaleko lokalizacji osady buduje ekskluzywne miasto z apartamentowcami dla najbogatszych właścicieli ziemskich, tytułowe Osiedle Bogów. Bohaterowie nie poddadzą się jednak tak łatwo i staną do walki z Rzymianami. W tej produkcji Roger Carel po raz ostatni użyczył głosu Asteriksowi. W anglojęzycznej wersji w tytułowy duet wcielili się Jack Whitehall i Nick Frost.


Jeden nieuważny ruch może zaprzepaścić wysiłek całej wioski. Rzut kamieniem wykonany przez Obeliksa tylko siłą przypadku mógł wylądować na głowie Panoramiksa, który momentalnie utracił pamięć i wręcz oszalał. Asterix musi szybko zaradzić problemowi, ponieważ uważone zapasy mikstury szybko się wyczerpują, a bez nich mieszkańcy wioski nie przetrwają kolejnego ataku Rzymian. To jedna z krótszych, "problemowych" opowieści w dorobku serii o nieustraszonych Galach – może to dzięki temu stanowi ciekawą odskocznię od pozostałych wypraw Asteriksa i Obeliksa.


Tym razem osią akcji jest trójkąt miłosny pomiędzy Obeliksem, piękna Falbala, w której zakochał się bohater, oraz wcześniej obiecanym jej Tragikomiksem. I tym razem Rzymianie porywają znajomych Asteriksa, więc w duecie z cierpiącym katusze przyjacielem ruszają do Rzymu. Nim spróbują uchronić parę przed dokonaniem żywota na arenie jako pokarm dla lwów, wojownicy przemierzą północnoafrykańskie pustynie, zawalczą na arenie gladiatorów czy staną oko w oko z samym Juliuszem Cezarem. Kolejna wielowątkowa podróż to odświeżony styl animacji i ciekawa opowieść, która wartościuje ludzkie oblicze zwykle zarysowanych grubą kreską bohaterów, stworzyła udany film.


W dorobku serii komiksowych i filmowych "Asteriksów" bez wątpienia największego kolorytu opowiadanej historii dodają powracające żarty. Tym razem bohaterowie podróżują do Brytanii, aby dostarczyć tamtejszej ludności magiczny napój, który mogą użyć do walki z Rzymianami. Oczywiście wyprawa musi się skomplikować, a sami Galowie trafiają na pierwszą linię frontu. Wierna adaptacja komiksu doskonale sprawdziła się w formie filmowej. Bez względu na sympatie czy antypatie względem Brytyjczyków, to wciąż uniwersalnie zabawna komedia pełna niestarzejących się gagów.


Istnieją filmy kultowe, istnieją filmy legendarne. Istnieje też osobna kategoria, którą w pojedynkę zajmuje "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra". Kolejna ekranizacja komiksu "Asterix i Kleopatra" nie zmienia podstawowych założeń historii, ponieważ dalej opowiada o zakładzie Kleopatry i Cezara, według którego egipska królowa ma zbudować rzymskiemu władcy letni pałac w zaledwie trzy miesiące. Przydzielony do tego zadania młody architekt Numernabis prosi o pomoc Panoramiksa oraz Asteriksa i Obeliksa. Fabuła pozostaje niezmieniona, ale rozszerzona dzięki obrazowym gagom najwyższej próby, które wspierane przez błyskotliwy scenariusz (i prawdopodobnie najlepszy polski dubbing w historii) tworzą wprost idealną komedię. Nie sposób nie docenić mocy filmu i do dziś cytowanych dialogów, które wykształciły poczucie humoru wielu ludzi ery Internetu.


"Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" – zwiastun filmu
Juliusz Cezar ma dość walki z Galami, postanawia więc pobić ich sprytem. Stawia przed nimi 12 zadań inspirowanych dwunastoma pracami Herkulesa, które muszą wykonać pod groźbą poddania całej wioski Rzymianom. Film napisany i wyreżyserowany przez Goscinnego i Uderzo zbiera wszystkie najlepsze elementy kolejnych animacji, które zestawione w tym filmie tworzą połączenie idealne. A doszczętnie zrujnowanej reputacji Cesarstwa Rzymskiego nie odratują już nawet historycy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones