Najlepsze filmy Disneya. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+Disneya.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137790
Najlepsze filmy Disneya. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy animowane Disneya? Przed Wami top, w którym nie zabraknie takich klasycznych animacji, jak m.in. "Król Lew", "Piękna i Bestia" czy "101 dalmatyńczyków". Zobaczcie też rankingi najlepszych filmów lat 90. i najlepszych filmów Marvela

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW DISNEYAHistoria pełnometrażowych filmów produkowanych przez studio Walta Disneya sięga aż 1937 roku, kiedy to na dużym ekranie zadebiutował jeden z najważniejszych filmów w historii animacji, "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Od tego czasu filmy Disneya przyniosły nam dziesiątki historii, wśród których znalazły się najlepsze bajki i najklasyczniejsze opowieści. Studio Disneya ma na koncie tak legendarne filmy, jak m.in. "Król Lew", "Piękna i Bestia" czy "101 dalmatyńczyków", znane i lubiane przez dzieci na całym świecie. Które filmy Disneya są najlepsze?

Przygotowując top, w którym znalazły się najlepsze filmy animowane Disneya, braliśmy pod uwagę jedynie animacje Walt Disney Animation Studios. Nie uwzględniliśmy filmów studia Pixar, które zasługują na osobny ranking, ani aktorskich wersji klasycznych disnejowskich animacji. Przed wami top 20 filmów, wśród których znajdziecie najlepsze filmy sygnowane nazwiskiem Walta Disneya: fantastyczne animowane bajki dla całej rodziny.

W "Alicji w Krainie Czarów" Walt Disney wykorzystał psychodeliczny potencjał animowanej formy - jak najbardziej konieczny przy adaptowaniu twórczości Lewisa Carrolla. Efekt to film, w którym znajdziemy jedne z najbardziej odlotowych sekwencji w filmografii studia: dla dzieci będzie to kolorowa bajka, dla rodziców surrealistyczna przygoda. Historia dziewczynki, która pobiegła za Białym Królikiem, wpadła do jego nory i znalazła się w świecie pełnym bajkowych stworów.

Druga pełnometrażowa produkcja Walta Disneya podbija wysoką stawkę "Królewny Śnieżki": to film czasem zabawny, czasem pełen przygód, a czasem nawet odrobinę straszny - absolutnie w duchu książki Carlo Collodiego. Atutem jest też rozbudowana postać towarzyszącego bohaterowi świerszcza - kolejna ikona, z jakiej słyną filmy animowane Disneya. Starego stolarza odwiedza wróżka, która ożywia jedną z jego marionetek. Pinokio musi udowodnić, że jest lojalny i uczciwy, aby stać się prawdziwym chłopcem.

Eksperyment, w którym Walt Disney ambitnie łączy animatorską inwencję z filharmonią. "Fantazja" to przede wszystkim popis twórczej wyobraźni i technicznej wprawy studia. Nie brakuje tu jednak momentów komediowego oddechu, w sam raz dla dzieci: wystarczy wspomnieć legendarną sekwencję z Myszką Miki w roli ucznia czarnoksiężnika. Na film składają się animowane miniatury ilustrujące arcydzieła muzyki klasycznej. Są wśród nich m.in. "Dziadek do orzechów" Czajkowskiego, "Święto wiosny" Strawińskiego i "Ave Maria" Schuberta.

Tym razem studio nie opowiada nam bajki, tylko sięga do historii. Animowana wersja losów Pocahontas to zaskakująco poważna lekcja tolerancji. Nie brakuje tu jednak elementów, z jakich słyną filmy Disneya: olśniewającej animacji, sympatycznych zwierzęcych towarzyszy przygód i ikonicznych piosenek. Opowieść o miłości młodej Indianki i angielskiego żołnierza, który przybył do Nowego Świata z wyprawą kolonizatorów.

Ikoniczna adaptacja ponadczasowej, cudownej opowieści J.M. Barriego. Film Disneya do dziś ma wpływ na to, jak wyobrażamy sobie takie postacie, jak Piotruś Pan, Kapitan Hak czy Dzwoneczek. Mieszkający w Nibylandii chłopiec, który nigdy nie chciał dorosnąć, zjawia się w domu Darlingów, aby wraz z dziećmi wyruszyć do swojej krainy.

Była "Królewna Śnieżka" przyszedł i "Kopciuszek". Walt Disney po raz kolejny ożywił na ekranie klasyczną historię. Znana z bajki opowieść zostaje sprytnie wzbogacona przez wdzięczny zwierzęcy drugi plan: zresztą nie od dziś wiadomo, że studio Disneya wie dobrze, jak animować myszki. Osierocona dziewczyna jest wychowywana przez macochę. Jej sytuacja ulega zmianie, gdy z pomocą wróżki udaje się na królewski bal, gdzie poznaje księcia.

Kolejny film, który pomógł wyrobić markę studia Walta Disneya w jego pełnometrażowych początkach. Wzruszająca opowieść o słoniątku ze zbyt wielkimi uszami jako animowana wariacja na temat "brzydkiego kaczątka". Dumbo to mały słonik o nienaturalnie wielkich uszach, który przy pomocy zaprzyjaźnionej myszki uczy się wiary w siebie.

Wszyscy chyba znają ikoniczną scenę z makaronem - to wystarczający dowód, by film znalazł się w naszym rankingu najlepszych filmów Disneya. "Zakochany kundel" jest jednak najbardziej wdzięczny nie jako love story, tylko jako opowieść o plusach i minusach pieskiego życia. Urocze rysunkowe noski, futerka i uszy to przecież najlepsze, co mają dla Was animatorzy Disneya. Po wyjeździe swoich właścicieli piękna suczka rasy cocker spaniel, Lady, wyrusza w świat razem z bezpańskim kundlem, Trampem.

Kolejny dowód, że nowe filmy Disneya trzymają wysoki poziom. "Vaiana" to chwytająca za serce opowieść o emancypacji: historia księżniczki, która nie zamierza czekać na księcia, tylko sama bierze sprawy w swoje ręce i podejmuje się niebezpiecznej misji. Jeszcze ciekawsze jest to, że w filmie w zasadzie nie ma czarnego charakteru. Jest za to Dwayne "The Rock" Johnson i coś, z czego słyną najlepsze filmy Disneya: piosenka, która nie będzie chciała wyjść Wam z głowy. Nastoletnia córka przywódcy plemienia chcąc ocalić swoją wyspę przed zagładą wyrusza na wyprawę po oceanie.

W momencie premiery ekranizacja bajki o śpiącej królewnie nie spotkała się z ciepłym przyjęciem i zawiodła box-officeowe oczekiwania. Jej dziedzictwo jednak żyje, o czym świadczy choćby seria filmów, których bohaterką została czarownica Diabolina. Warto też docenić wizualną koncepcję filmu, która do dziś pozostaje czymś unikatowym w filmografii studia Disneya. Śliczna księżniczka Aurora zapada w głęboki sen wskutek rzuconej przez wiedźmę klątwy. Przepowiednia głosi, że tylko pocałunek młodego księcia Filipa może odwrócić czar.

Renoma pierwszego animowanego filmu nominowanego do Oscara w kategorii "najlepszy film" mówi sama za siebie. "Piękna i Bestia" to udany powrót do klasycznej formuły, z jakiej zasłynął Disney: tym razem dzieci dostają opowieść o tym, by "nie oceniać książki po okładce". Pamiętna sekwencje tańca, nagrodzone przez Akademię piosenka i muzyka oraz rewelacyjny drugi plan dopełniają całości. Zaklęcie wróżki zamienia okrutnego księcia w przerażającą Bestię. Aby zdjąć urok, Bestia musi zdobyć miłość pięknej Belli.

"Księga dżungli" dowodzi, że Walt Disney potrafi wdzięcznie ekranizować nie tylko klasyczne bajki. Tym razem pożycza część historii ze słynnej książki Rudyarda Kiplinga. Delikatnie odrealniony nastrój scenerii i surowa, chropawa kreska, jaką narysowano bohaterów, składają się na rezultat inny niż ten, który kojarzymy z hasłem "filmy animowane Disneya". A rysunkowe wersje takich postaci jak Baloo czy Shere Khan przeszły już do historii. Mowgli jako dziecko zostaje porzucony w dżungli i przygarnięty przez zwierzęta. Kiedy dorasta, rozpoczyna podróż w poszukiwaniu swoich prawdziwych korzeni.

"Zwierzogród" to nie tylko zabawna animowana odpowiedź studia Disneya na pytanie: jak wyglądałaby zwierzęca metropolia? To również wartościowa lekcja dla dzieci, by nie dać się ponosić uprzedzeniom. A także rewelacyjny film noir - z intrygującym śledztwem, sugestywnym miejskim klimatem i zaskakującym fabularnym twistem. Historia jest prosta: Nick Bajer – żyjący z drobnych przekrętów szczwany lis, i Judy Hops – pierwszy w historii królik zatrudniony w policji, łączą siły, by rozwiązać pewną kryminalną zagadkę.

Jeden z najbardziej ikonicznych filmów studia. Najlepszy dowód, że filmy animowane Disneya potrafią nie tylko zabawiać dzieci perypetiami animowanych zwierzątek, ale też łamać widzowskie serca. Tym razem Walt Disney rezygnuje przecież z fantastycznych, baśniowych elementów. "Bambi" to historia zwierzęcej codzienności: trochę zabawnej, trochę uroczej, a trochę strasznej. Jelonek Bambi beztrosko spędza każdy dzień. Pierwsze spotkanie z ludźmi kończy się śmiercią jego matki.

"Kraina lodu" to film, w którym klasyczna bajka o Królowej Śniegu zostaje błyskotliwie przekuta w opowieść o sile siostrzeństwa. Obalając romansowe klisze, twórcy nie zapominają jednak opowiedzieć zajmującej historii, dać nam kultową postać bałwanka Olafa i zaśpiewać jeden z najbardziej popularnych przebojów, jakim mogą pochwalić się filmy animowane studia Disneya: "Let It Go", czyli "Mam tę moc". Kiedy posiadająca moc kontroli nad śniegiem i lodem Elsa sprowadza srogą zimę na swoje królestwo, Anna wyrusza w podróż, aby odszukać siostrę oraz zakończyć pogodowe anomalie.

Części składowe "Mulan" to standard Disneya: pierwszorzędna animacja, wartka fabuła, sympatyczny towarzysz przygód (Muszu!). "Mulan" to jednak coś wyjątkowego w filmografii studia: chińska egzotyka (na czele z Wielkim Murem) nie jest tu tylko ładnym kostiumem, ale i punktem wyjścia do refleksji o rodzinie, tradycji i rolach płciowych. Aby ratować ojca przed śmiercią na wojnie, Mulan ucieka z domu i przebrana za mężczyznę wstępuje do armii, by stawić czoła inwazji Hunów.

Rewelacyjna animacja, klimat baśni z 1001 nocy, muzyka i dźwięk warte w sumie pięć nominacji do Oscara - wszystkie te zalety "Aladyna" bledną przy najważniejszym atucie animowanej bajki, którym jest Robin Williams. Wcielający się w postać dżina komik prowadzi estetykę, z jaką kojarzymy filmy Disneya, w strony dotychczas dla niej niedostępne. W efekcie klasyczna bajka nabiera postmodernistycznych pazurków. Ubogi Aladyn odnajduje cudowną lampę z Dżinem i próbuje zdobyć miłość księżniczki Dżasminy, lecz na drodze staje mu wezyr Dżafar.

Pierwsza pełnometrażowa animacja studia Disneya to absolutny klasyk, do którego wciąż muszą równać nawet najlepsze filmy animowane. Walt Disney stworzył tu fundamenty pod własne pełnometrażowe imperium i zmienił bieg historii kina. Do tego - jak na dzieło sprzed ponad 80 lat - film wciąż zachowuje oryginalną magię, a show do dziś kradną ulubieńcy dzieci, czyli krasnoludki. Historia jest oczywiście adaptacją popularnej bajki: zazdrosna zła królowa zleca myśliwemu zabicie swojej pasierbicy. Dziewczyna ucieka oprawcy i znajduje schronienie w chatce siedmiu krasnoludków.

2

101 Dalmatyńczyków

One Hundred and One Dalmatians
1 godz. 19 min.
Charakteryzujące "101 dalmatyńczyków" odejście od klasycznej gładkiej kreski w stronę bardziej impresjonistycznego, jazzującego klimatu opłaca się po stokroć (i jeden!). Łaciate psiaki okazują się stworzone po to, by zanimowało je studio Walta Disneya, a Cruella De Mon to jeden z czarnych charakterów wszech czasów. "101 dalmatyńczyków" opowiada o tym, jak okrutna kobieta marzy o płaszczu ze skór dalmatyńczyków, więc skupuje lub porywa szczenięta tej rasy. Rodzice uprowadzonej piętnastki maluchów, Pongo i Perdita, wyruszają im na ratunek.

"Król Lew" to top topów, kulminacja powrotu studia Disneya do formy w latach 90. Inspirowana Szekspirowskim "Hamletem" i osadzona w barwnej scenerii afrykańskiej sawanny opowieść łączy poważne, dramatyczne tony z beztroską rysunkową komedią, tworząc ideał animowanego kina zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - najlepsze spełnienie formuły Walta Disneya. Historia młodego lwa Simby, który musi stawić czoła swojemu przeznaczeniu i dowieść, że jest godny, by pójść śladem swojego ojca i zostać królem zwierząt. Plus niezapomniane piosenki Eltona Johna.