Najlepsze filmy Disneya. Top 20 filmów, które warto obejrzeć

autor: Klaudia Mazurek /
Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+Disneya.+Top+20+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-137790
Najlepsze filmy Disneya. Top 20 filmów, które warto obejrzeć
Jakie były najlepsze filmy animowane Disneya? Przed Wami top, w którym nie zabraknie takich klasycznych animacji, jak m.in. "Król Lew", "Piękna i Bestia" czy "101 dalmatyńczyków". Zobaczcie też rankingi najlepszych filmów lat 90. i najlepszych filmów Marvela

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW DISNEYAHistoria pełnometrażowych filmów produkowanych przez studio Walta Disneya sięga aż 1937 roku, kiedy to na dużym ekranie zadebiutował jeden z najważniejszych filmów w historii animacji, "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Od tego czasu filmy Disneya przyniosły nam dziesiątki historii, wśród których znalazły się najlepsze bajki i najklasyczniejsze opowieści. Studio Disneya ma na koncie tak legendarne filmy, jak m.in. "Król Lew", "Piękna i Bestia" czy "101 dalmatyńczyków", znane i lubiane przez dzieci na całym świecie. Które filmy Disneya są najlepsze?

Przygotowując top, w którym znalazły się najlepsze filmy animowane Disneya, braliśmy pod uwagę jedynie animacje Walt Disney Animation Studios. Nie uwzględniliśmy filmów studia Pixar, które zasługują na osobny ranking, ani aktorskich wersji klasycznych disnejowskich animacji. Przed wami top 20 filmów, wśród których znajdziecie najlepsze filmy sygnowane nazwiskiem Walta Disneya: fantastyczne animowane bajki dla całej rodziny.

1
plakat filmu Król Lew
FILM
The Lion King
1994
29 min.
1994
8,2 552 684 oceny społeczności
17 205 chce zobaczyć
"Król Lew" to top topów, kulminacja powrotu studia Disneya do formy w latach 90. Inspirowana Szekspirowskim "Hamletem" i osadzona w barwnej scenerii afrykańskiej sawanny opowieść łączy poważne, dramatyczne tony z beztroską rysunkową komedią, tworząc ideał animowanego kina zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - najlepsze spełnienie formuły Walta Disneya. Historia młodego lwa Simby, który musi stawić czoła swojemu przeznaczeniu i dowieść, że jest godny, by pójść śladem swojego ojca i zostać królem zwierząt. Plus niezapomniane piosenki Eltona Johna.


2
plakat filmu 101 Dalmatyńczyków
FILM
One Hundred and One Dalmatians
1961
19 min.
1961
7,4 78 769 ocen społeczności
2 503 chce zobaczyć
Charakteryzujące "101 dalmatyńczyków" odejście od klasycznej gładkiej kreski w stronę bardziej impresjonistycznego, jazzującego klimatu opłaca się po stokroć (i jeden!). Łaciate psiaki okazują się stworzone po to, by zanimowało je studio Walta Disneya, a Cruella De Mon to jeden z czarnych charakterów wszech czasów. "101 dalmatyńczyków" opowiada o tym, jak okrutna kobieta marzy o płaszczu ze skór dalmatyńczyków, więc skupuje lub porywa szczenięta tej rasy. Rodzice uprowadzonej piętnastki maluchów, Pongo i Perdita, wyruszają im na ratunek.


3
plakat filmu Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
FILM
Snow White and the Seven Dwarfs
1937
23 min.
1937
7,3 45 719 ocen społeczności
3 790 chce zobaczyć
Pierwsza pełnometrażowa animacja studia Disneya to absolutny klasyk, do którego wciąż muszą równać nawet najlepsze filmy animowane. Walt Disney stworzył tu fundamenty pod własne pełnometrażowe imperium i zmienił bieg historii kina. Do tego - jak na dzieło sprzed ponad 80 lat - film wciąż zachowuje oryginalną magię, a show do dziś kradną ulubieńcy dzieci, czyli krasnoludki. Historia jest oczywiście adaptacją popularnej bajki: zazdrosna zła królowa zleca myśliwemu zabicie swojej pasierbicy. Dziewczyna ucieka oprawcy i znajduje schronienie w chatce siedmiu krasnoludków.


4
plakat filmu Aladyn
FILM
Aladdin
1992
30 min.
1992
7,4 59 869 ocen społeczności
3 165 chce zobaczyć
kraj
reżyser
Rewelacyjna animacja, klimat baśni z 1001 nocy, muzyka i dźwięk warte w sumie pięć nominacji do Oscara - wszystkie te zalety "Aladyna" bledną przy najważniejszym atucie animowanej bajki, którym jest Robin Williams. Wcielający się w postać dżina komik prowadzi estetykę, z jaką kojarzymy filmy Disneya, w strony dotychczas dla niej niedostępne. W efekcie klasyczna bajka nabiera postmodernistycznych pazurków. Ubogi Aladyn odnajduje cudowną lampę z Dżinem i próbuje zdobyć miłość księżniczki Dżasminy, lecz na drodze staje mu wezyr Dżafar.


5
plakat filmu Mulan
FILM
1998
28 min.
1998
7,7 152 586 ocen społeczności
5 866 chce zobaczyć
Części składowe "Mulan" to standard Disneya: pierwszorzędna animacja, wartka fabuła, sympatyczny towarzysz przygód (Muszu!). "Mulan" to jednak coś wyjątkowego w filmografii studia: chińska egzotyka (na czele z Wielkim Murem) nie jest tu tylko ładnym kostiumem, ale i punktem wyjścia do refleksji o rodzinie, tradycji i rolach płciowych. Aby ratować ojca przed śmiercią na wojnie, Mulan ucieka z domu i przebrana za mężczyznę wstępuje do armii, by stawić czoła inwazji Hunów.


6
plakat filmu Kraina lodu
FILM
Frozen
2013
48 min.
2013
7,6 250 578 ocen społeczności
13 924 chce zobaczyć
"Kraina lodu" to film, w którym klasyczna bajka o Królowej Śniegu zostaje błyskotliwie przekuta w opowieść o sile siostrzeństwa. Obalając romansowe klisze, twórcy nie zapominają jednak opowiedzieć zajmującej historii, dać nam kultową postać bałwanka Olafa i zaśpiewać jeden z najbardziej popularnych przebojów, jakim mogą pochwalić się filmy animowane studia Disneya: "Let It Go", czyli "Mam tę moc". Kiedy posiadająca moc kontroli nad śniegiem i lodem Elsa sprowadza srogą zimę na swoje królestwo, Anna wyrusza w podróż, aby odszukać siostrę oraz zakończyć pogodowe anomalie.


7
plakat filmu Bambi
FILM
1942
10 min.
1942
7,3 29 921 ocen społeczności
3 811 chce zobaczyć
Jeden z najbardziej ikonicznych filmów studia. Najlepszy dowód, że filmy animowane Disneya potrafią nie tylko zabawiać dzieci perypetiami animowanych zwierzątek, ale też łamać widzowskie serca. Tym razem Walt Disney rezygnuje przecież z fantastycznych, baśniowych elementów. "Bambi" to historia zwierzęcej codzienności: trochę zabawnej, trochę uroczej, a trochę strasznej. Jelonek Bambi beztrosko spędza każdy dzień. Pierwsze spotkanie z ludźmi kończy się śmiercią jego matki.


8
plakat filmu Zwierzogród
FILM
Zootopia
2016
48 min.
2016
7,9 240 276 ocen społeczności
19 882 chce zobaczyć
"Zwierzogród" to nie tylko zabawna animowana odpowiedź studia Disneya na pytanie: jak wyglądałaby zwierzęca metropolia? To również wartościowa lekcja dla dzieci, by nie dać się ponosić uprzedzeniom. A także rewelacyjny film noir - z intrygującym śledztwem, sugestywnym miejskim klimatem i zaskakującym fabularnym twistem. Historia jest prosta: Nick Bajer – żyjący z drobnych przekrętów szczwany lis, i Judy Hops – pierwszy w historii królik zatrudniony w policji, łączą siły, by rozwiązać pewną kryminalną zagadkę.


9
plakat filmu Księga dżungli
FILM
The Jungle Book
1967
18 min.
1967
7,0 28 403 oceny społeczności
2 630 chce zobaczyć
"Księga dżungli" dowodzi, że Walt Disney potrafi wdzięcznie ekranizować nie tylko klasyczne bajki. Tym razem pożycza część historii ze słynnej książki Rudyarda Kiplinga. Delikatnie odrealniony nastrój scenerii i surowa, chropawa kreska, jaką narysowano bohaterów, składają się na rezultat inny niż ten, który kojarzymy z hasłem "filmy animowane Disneya". A rysunkowe wersje takich postaci jak Baloo czy Shere Khan przeszły już do historii. Mowgli jako dziecko zostaje porzucony w dżungli i przygarnięty przez zwierzęta. Kiedy dorasta, rozpoczyna podróż w poszukiwaniu swoich prawdziwych korzeni.


10
plakat filmu Piękna i Bestia
FILM
Beauty and the Beast
1991
30 min.
1991
7,6 156 578 ocen społeczności
7 568 chce zobaczyć
Renoma pierwszego animowanego filmu nominowanego do Oscara w kategorii "najlepszy film" mówi sama za siebie. "Piękna i Bestia" to udany powrót do klasycznej formuły, z jakiej zasłynął Disney: tym razem dzieci dostają opowieść o tym, by "nie oceniać książki po okładce". Pamiętna sekwencje tańca, nagrodzone przez Akademię piosenka i muzyka oraz rewelacyjny drugi plan dopełniają całości. Zaklęcie wróżki zamienia okrutnego księcia w przerażającą Bestię. Aby zdjąć urok, Bestia musi zdobyć miłość pięknej Belli.


11
plakat filmu Śpiąca królewna
FILM
Sleeping Beauty
1959
15 min.
1959
7,4 46 698 ocen społeczności
4 360 chce zobaczyć
W momencie premiery ekranizacja bajki o śpiącej królewnie nie spotkała się z ciepłym przyjęciem i zawiodła box-officeowe oczekiwania. Jej dziedzictwo jednak żyje, o czym świadczy choćby seria filmów, których bohaterką została czarownica Diabolina. Warto też docenić wizualną koncepcję filmu, która do dziś pozostaje czymś unikatowym w filmografii studia Disneya. Śliczna księżniczka Aurora zapada w głęboki sen wskutek rzuconej przez wiedźmę klątwy. Przepowiednia głosi, że tylko pocałunek młodego księcia Filipa może odwrócić czar.


12
plakat filmu Vaiana: Skarb oceanu
FILM
Moana
2016
47 min.
2016
7,5 98 469 ocen społeczności
12 460 chce zobaczyć
Kolejny dowód, że nowe filmy Disneya trzymają wysoki poziom. "Vaiana" to chwytająca za serce opowieść o emancypacji: historia księżniczki, która nie zamierza czekać na księcia, tylko sama bierze sprawy w swoje ręce i podejmuje się niebezpiecznej misji. Jeszcze ciekawsze jest to, że w filmie w zasadzie nie ma czarnego charakteru. Jest za to Dwayne "The Rock" Johnson i coś, z czego słyną najlepsze filmy Disneya: piosenka, która nie będzie chciała wyjść Wam z głowy. Nastoletnia córka przywódcy plemienia chcąc ocalić swoją wyspę przed zagładą wyrusza na wyprawę po oceanie.


13
plakat filmu Zakochany kundel
FILM
Lady and the Tramp
1955
15 min.
1955
7,6 113 304 oceny społeczności
6 496 chce zobaczyć
Wszyscy chyba znają ikoniczną scenę z makaronem - to wystarczający dowód, by film znalazł się w naszym rankingu najlepszych filmów Disneya. "Zakochany kundel" jest jednak najbardziej wdzięczny nie jako love story, tylko jako opowieść o plusach i minusach pieskiego życia. Urocze rysunkowe noski, futerka i uszy to przecież najlepsze, co mają dla Was animatorzy Disneya. Po wyjeździe swoich właścicieli piękna suczka rasy cocker spaniel, Lady, wyrusza w świat razem z bezpańskim kundlem, Trampem.


14
plakat filmu Dumbo
FILM
1941
1 min.
1941
7,2 18 775 ocen społeczności
2 846 chce zobaczyć
Kolejny film, który pomógł wyrobić markę studia Walta Disneya w jego pełnometrażowych początkach. Wzruszająca opowieść o słoniątku ze zbyt wielkimi uszami jako animowana wariacja na temat "brzydkiego kaczątka". Dumbo to mały słonik o nienaturalnie wielkich uszach, który przy pomocy zaprzyjaźnionej myszki uczy się wiary w siebie.


15
plakat filmu Kopciuszek
FILM
Cinderella
1950
12 min.
1950
7,4 51 335 ocen społeczności
3 024 chce zobaczyć
Była "Królewna Śnieżka" przyszedł i "Kopciuszek". Walt Disney po raz kolejny ożywił na ekranie klasyczną historię. Znana z bajki opowieść zostaje sprytnie wzbogacona przez wdzięczny zwierzęcy drugi plan: zresztą nie od dziś wiadomo, że studio Disneya wie dobrze, jak animować myszki. Osierocona dziewczyna jest wychowywana przez macochę. Jej sytuacja ulega zmianie, gdy z pomocą wróżki udaje się na królewski bal, gdzie poznaje księcia.


16
plakat filmu Piotruś Pan
FILM
Peter Pan
1953
17 min.
1953
7,3 33 060 ocen społeczności
2 943 chce zobaczyć
Ikoniczna adaptacja ponadczasowej, cudownej opowieści J.M. Barriego. Film Disneya do dziś ma wpływ na to, jak wyobrażamy sobie takie postacie, jak Piotruś Pan, Kapitan Hak czy Dzwoneczek. Mieszkający w Nibylandii chłopiec, który nigdy nie chciał dorosnąć, zjawia się w domu Darlingów, aby wraz z dziećmi wyruszyć do swojej krainy.


17
plakat filmu Pocahontas
FILM
1995
21 min.
1995
7,5 160 705 ocen społeczności
5 316 chce zobaczyć
Tym razem studio nie opowiada nam bajki, tylko sięga do historii. Animowana wersja losów Pocahontas to zaskakująco poważna lekcja tolerancji. Nie brakuje tu jednak elementów, z jakich słyną filmy Disneya: olśniewającej animacji, sympatycznych zwierzęcych towarzyszy przygód i ikonicznych piosenek. Opowieść o miłości młodej Indianki i angielskiego żołnierza, który przybył do Nowego Świata z wyprawą kolonizatorów.


18
plakat filmu Fantazja
FILM
Fantasia
1940
1940
7,8 6 196 ocen społeczności
5 647 chce zobaczyć
Eksperyment, w którym Walt Disney ambitnie łączy animatorską inwencję z filharmonią. "Fantazja" to przede wszystkim popis twórczej wyobraźni i technicznej wprawy studia. Nie brakuje tu jednak momentów komediowego oddechu, w sam raz dla dzieci: wystarczy wspomnieć legendarną sekwencję z Myszką Miki w roli ucznia czarnoksiężnika. Na film składają się animowane miniatury ilustrujące arcydzieła muzyki klasycznej. Są wśród nich m.in. "Dziadek do orzechów" Czajkowskiego, "Święto wiosny" Strawińskiego i "Ave Maria" Schuberta.


19
plakat filmu Pinokio
FILM
Pinocchio
1940
28 min.
1940
7,0 19 710 ocen społeczności
2 408 chce zobaczyć
Druga pełnometrażowa produkcja Walta Disneya podbija wysoką stawkę "Królewny Śnieżki": to film czasem zabawny, czasem pełen przygód, a czasem nawet odrobinę straszny - absolutnie w duchu książki Carlo Collodiego. Atutem jest też rozbudowana postać towarzyszącego bohaterowi świerszcza - kolejna ikona, z jakiej słyną filmy animowane Disneya. Starego stolarza odwiedza wróżka, która ożywia jedną z jego marionetek. Pinokio musi udowodnić, że jest lojalny i uczciwy, aby stać się prawdziwym chłopcem.


20
plakat filmu Alicja w Krainie Czarów
FILM
Alice in Wonderland
1951
15 min.
1951
7,3 26 821 ocen społeczności
3 741 chce zobaczyć
W "Alicji w Krainie Czarów" Walt Disney wykorzystał psychodeliczny potencjał animowanej formy - jak najbardziej konieczny przy adaptowaniu twórczości Lewisa Carrolla. Efekt to film, w którym znajdziemy jedne z najbardziej odlotowych sekwencji w filmografii studia: dla dzieci będzie to kolorowa bajka, dla rodziców surrealistyczna przygoda. Historia dziewczynki, która pobiegła za Białym Królikiem, wpadła do jego nory i znalazła się w świecie pełnym bajkowych stworów.
Udostępnij: