Nie żyje Krzysztof Gradowski, reżyser "Akademii Pana Kleksa"

Gazeta Wyborcza / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Krzysztof+Gradowski.+Re%C5%BCyser+%22Akademii+Pana+Kleksa%22+mia%C5%82+77+lat-142909
Nie żyje Krzysztof Gradowski, reżyser "Akademii Pana Kleksa"
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Wczoraj w wieku 77 lat zmarł Krzysztof Gradowski. Scenarzysta i reżyser najbardziej znany był z cyklu filmów o przygodach Pana Kleksa. Najsłynniejsze z nich to oczywiście "Akademia pana Kleksa", "Podróże pana Kleksa" i "Pan Kleks w kosmosie". 

Krzysztof Gradowski urodził się 26 czerwca 1943 roku w Krakowie. W 1967 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Karierę zaczynał od krótkometrażowych dokumentów. Najbardziej znanym z nich jest "Konsul i inni" opowiadający o sprawie oszusta, który podając się za austriackiego konsula we Wrocławiu, w ciągu trzech miesięcy wyłudził ponad pół miliona złotych. 

Największą sławę Krzysztofowi Gradowskiemu przyniosły jednak cieszące się statusem kultowych adaptacje powieści Jana Brzechwy o przygodach Pana Kleksa, które realizował w latach 1983-1988. W tytułowej roli wystąpił Piotr Fronczewski. W 2001 roku Krzysztof Gradowski wrócił do tej postaci, realizując animację "Tryumf Pana Kleksa". 
Udostępnij: