Nie żyje Monty Norman. Autor motywu przewodniego Jamesa Bonda miał 94 lata

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Monty+Norman.+Autor+motywu+przewodniego+Jamesa+Bonda+mia%C5%82+94+lata-147062
Nie żyje Monty Norman. Autor motywu przewodniego Jamesa Bonda miał 94 lata
źródło: Materiały prasowe
Nie żyje Monty Norman, brytyjski kompozytor, najbardziej znany jako twórca słynnego motywu przewodniego z serii o przygodach agenta 007, Jamesa Bonda. Muzyk zmarł w poniedziałek po "krótkiej chorobie", jak czytamy na jego oficjalnej stronie internetowej. Miał 94 lata.


Sean Connery jako James Bond w filmie "Doktor No" (1962)

Kim był Monty Norman?Monty Norman urodził się jako Monty Noserovitch w londyńskiej dzielnicy Stepney w 1928 roku. Jego ojciec pochodził z Łotwy. Za młodu odbył służbę wojskową w Królewskich Siłach Powietrznych. Po jej zakończeniu postanowił zrealizować marzenie o muzycznej karierze.

W latach 50. i 60. Norman występował jako wokalista z big bandami pod przewodnictwem takich muzyków jak m.in. Cyril Stapleton, Stanley Black czy Ted Heath. Śpiewał też podczas rozmaitych recitali u boku takich artystów jak m.in. Benny Hill, Peter Sellers czy Jimmy Edwards. Jego piosenka "False Hearted Lover" stała się międzynarodowym hitem.
 
Z czasem porzucił karierę piosenkarza i zajął się komponowaniem. Pisał piosenki dla takich artystów jak Cliff Richard, Bob Hope oraz Tommy Steele, a także teksty do musicali, m.in. "Make Me an Offer" (1954). Pracował też przy scenicznych musicalach, m.in. "Expresso Bongo" (1958), "Songbook" (1979) i "Poppy" (1982).

Napisał muzykę do filmów studia Hammer "The Two Faces of Dr. Jekyll" (1960) i "The Day the Earth Caught Fire" (1961), komedii z Bobem Hope'em "Call Me Bwana" (1963) oraz serialu "Dickens of London" (1976).


Monty Norman - autor "James Bond Theme"Największą sławę Monty Norman zyskał jako kompozytor tzw. "James Bond Theme", motywu przewodniego z serii filmów o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. Norman napisał też muzykę do filmu "Doktor No" (1962), pierwszej części cyklu. Za orkiestrową aranżację motywu przewodniego odpowiadał John Barry, który pracował potem jako "nadworny" kompozytor Bonda w latach 1963-1987.

Utwór "James Bond Theme" był wykorzystany we wszystkich 25 filmach cyklu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones