Nie Pi-Ratatuj ? nowa kampania reklamowa przeciw piratom

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+Pi-Ratatuj+nowa+kampania+reklamowa+przeciw+piratom-41632
Prezentujemy oryginalny sposób na walkę z piractwem: spot z bohaterami przebojowej animacji "Ratatuj", w którym uświadamiają widzów, iż nielegalne ściąganie filmu jest w bardzo złym guście.





Poniżej przedstawiamy treść komunikatu organizacji FOTA zwalczającej w Polsce piractwo:

Zjawisko kradzieży własności intelektualnej potocznie zwanym ”piractwem” stanowi jeden z najpoważniejszych problemów polskiego rynku audiowizualnego.

Termin „piractwo” jest współcześnie powszechnie odnoszony nie tylko do wytwarzania i/lub rozpowszechniania produktów z naruszeniem praw własności intelektualnej (praw autorskich, pokrewnych, patentu, znaku towarowego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego). Za piractwo uważa się również bezprawne przechwytywanie nadań radiowych i telewizyjnych, a także innych usług świadczonych w społeczeństwie informacyjnym

Aktualne szacunki wskazują, że nielegalna produkcja i rozprowadzanie "pirackich" filmów, czy programów komputerowych obejmuje obecnie blisko 50% całego rynku powodując ogromne straty finansowe tego sektora rynku.

Jednym z powodów które sprawiają, że ”Piractwo” nadal pozostaje poważnym problemem jest utrzymujące się w świadomości społecznej przekonanie o niskiej szkodliwości, czy wręcz nieszkodliwości tego rodzaju naruszeń. W obiegowej opinii autorskie prawa majątkowe nie są traktowane jako własność artysty, czy autora, dlatego też jednostkowe uszczuplenie dorobku nie jest naganne i nie zasługuje na szczególne potępienie.

Aby zmienić ten stan rzeczy nie wystarczą działania represyjne prowadzone przez organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości prowadzone przeciwko osobom naruszającym prawa autorskie, konieczne jest kształtowanie świadomości prawnej i obywatelskiej, za pomocą działań edukacyjnych które mają na celu zmiany postaw społecznych.

W wielu środowiskach nie istnieją pozytywne wzorce zachowań polegające na kupowaniu legalnych dóbr. Powszechność i relatywnie niska cena pirackich produktów sprawia, że nabywanie legalnych nagrań, wideogramów, programów komputerowych, podręczników, czy sygnału telewizyjnego jest uważane za działanie nieopłacalne. Ponadto pozyskanie atrakcyjnego lecz bezprawnego towaru uznawane jest, szczególnie w środowiskach młodzieżowych, za operatywność.

Mając tego świadomość od dwóch lat FOTA wspólnie z ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) i BSA (Business Software Aliance) oraz Stowarzyszeniem Dystrybutorów Programów Telewizyjnych ”Sygnał” Prowadzi w szkołach gimnazjalnych w Polsce program pod nazwą ”Bądź Oryginalny” który ma na celu zmianę takich negatywnych wzorców .