Nowy Bond ominie kina w USA? Platformy kuszą producentów

MovieWeb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nowy+Bond+ominie+kina+w+USA+Platformy+kusz%C4%85+producent%C3%B3w-139924
Nowy Bond ominie kina w USA? Platformy kuszą producentów
Po sieci krąży ostatnio interesująca plotka, która jednych fanów kina zaniepokoi, a innych bardzo ucieszy. Otóż istnieje szansa, że "Nie czas umierać" ominie kina i trafi od razu do cyfrowej dystrybucji.

Jeśli wierzyć plotce, największe platformy streamingowe i usługi VOD, w tym Netflix i Apple, kuszą MGM propozycją, by studio zrezygnowało z dystrybucji kinowej i przekazało im prawa do rozpowszechniania filmu. Podobno na stole leżą monstrualne kwoty.

Choć plotka tego nie precyzuje, wydaje się, że platformom chodzi raczej o prawa do dystrybucji w Stanach Zjednoczonych, a nie na całym świecie. Mimo to kwota, którą trzeba byłoby zaproponować MGM musi być naprawdę imponująca. Dla przykładu poprzednia część "Spectre" zarobiła w amerykańskich kinach 200 mln dolarów (globalnie ponad 880 mln), a najbardziej kasowy "Skyfall" 304 mln dolarów (ponad 1,1 mld w skali całego globu).

Oczywiście do studia wraca około połowy kwoty z wpływów z krajowej dystrybucji. To jednak i tak oznacza, że MGM raczej nie zgodzi się na pominięcie kin, jeśli oferta nie będzie wynosić minimum 150-200 mln dolarów. Czy rzeczywiście Netflix lub Apple są skłonne tyle zapłacić? Na to pytanie być może poznamy za jakiś czas odpowiedź.

Przypomnijmy, że los "Nie czas umierać" pozostaje obecnie pod znakiem zapytania. Obraz miał pierwotnie trafić do kin na całym świecie przed Wielkanocą. Ze względu na pierwszą falę pandemii premierę przeniesiono na listopad. Niestety druga fala COVID-19 przekreśliła i te plany. Obecnie zapowiadane jest wprowadzenie widowiska do kin w kwietniu przyszłego roku. Nie ma jednak wcale pewności, że sytuacja pandemiczna poprawi się na tyle, by "Nie czas umierać" nie powtórzyło box office'owej wpadki "Tenet", który w Stanach Zjednoczonych zarobił fatalne 50 milionów dolarów, a globalnie wypadł nieco lepiej - 334 mln dolarów.