Oscary 2019: "Sny wędrownych ptaków", "Donbas" w grze

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Oscary+2019%3A+%22Sny+w%C4%99drownych+ptak%C3%B3w%22%2C+%22Donbas%22+w+grze-129686
UPDATE: Ukraina również dokonała wyboru reprezentanta oscarowej rywalizacji. Został nim film Siergieja Łoźnicy "Donbas".

Obraz miał swoją premierę w tym roku w Cannes, gdzie prezentowany był w sekcji Un Certain Regard. Zdobył tam nagrodę dla najlepszego reżysera.

Żaden film zgłoszony do Oscarów przez Ukrainę nie zdobył nominacji. Kilkakrotnie wybór kandydata wywoływał kontrowersje, co raz skutkowało nawet dyskwalifikacją ("Kierowca dla Wiery").


Trzynastym krajem, który stanął w tym roku do oscarowej rywalizacji w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jest Kolumbia. Na reprezentanta wybrany został film otwarcia tegorocznego Quinzaine des Réalisateurs w Cannes "Sny wędrownych ptaków".


Dla Ciro Guerry, współreżysera filmu, jest to już czwarta próba zdobycia Oscara. Najbliżej był trzy lata temu, kiedy to jego "W objęciach węża" zdobyło nominację (jak dotąd jedyną dla Kolumbii).

Państwa mają czas do 1 października, by zgłosić swoich kandydatów do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Do tej pory uczyniły to:

Belgia: "Dziewczyna"
Białoruś: "Chrustal"
Estonia: "Võta või jäta"
Japonia: "Manbiki kazoku"
Kolumbia: "Sny wędrownych ptaków"
Litwa: "Piękni przegrani: inny świat"
Rumunia: "Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari"
Słowacja: "Tłumacz"
Szwajcaria: "Eldorado"
Szwecja: "Granica"
Turcja: "Dzika grusza"
Ukraina: "Donbas"
Wenezuela: "Rodzina"
Wielka Brytania: "Nie jestem czarownicą"