Paramount walczy o "Ojca chrzestnego"

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Paramount+walczy+o+%22Ojca+chrzestnego%22-88570
Spadkobiercy Maria Puzo i wytwórnia Paramount kolejny raz spotkali się w sądzie. Strony walczą o prawa do "Ojca chrzestnego".


Konflikt rozpoczął się na początku tego roku, gdy Paramount chciał zablokować publikację książki "The Family Corleone" opowiadającej o początkach mafijnej działalności Vito Corleone w Nowym Jorku. Wytwórnia twierdziła wówczas, że powieść szarga dziedzictwo "Ojca chrzestnego". Dzięki umowie podpisanej z Puzo w 1969 roku hollywoodzkie studio miało rzekomo gwarantowane wyłączne prawa do utworów literackich, dramatycznych oraz adaptacji związanych z postacią Corleone.

Prawnicy spadkobierców pisarza twierdzą, że w 1967 roku podpisana została inna umowa. Zakłada ona, że prawa do wydania kolejnych książek z serii nadal należą do Puzo.   
Aktualnie spadkobiercy walczą o to, by odebrać Paramountowi "Ojca chrzestnego". W ten sposób wytwórnia nie będzie mogła w przyszłości kręcić już filmów o rodzinie Corleone.

Przypomnijmy: Paramount zapłacił Puzo za "Ojca chrzestnego" 50 tysięcy dolarów. Wydatek opłacił się: postać legendarnego mafiosa przyniosła wytwórni zarobek w wysokości miliarda dolarów.
Udostępnij: