Pięć Smaków: Tybetański poeta kamery w podróży do Warszawy

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Pi%C4%99%C4%87+Smak%C3%B3w%3A+Tybeta%C5%84ski+poeta+kamery+w+podr%C3%B3%C5%BCy+do+Warszawy-134959
Dodajemy kolejne nazwisko do pięciosmakowej listy gości! Będzie to Pema Tseden, który na festiwal przywiezie dwa swoje filmy - kameralny dramat "Balon" oraz "Jinpę" w produkcji Wong Kar-waia.


Pierwszy Tybetańczyk na prestiżowej Akademii Filmowej w Pekinie, ceniony scenarzysta i pisarz, którego teksty przetłumaczono już na wiele języków, ale przede wszystkim niezwykle wrażliwy i utalentowany reżyser. W 2016 Pema Tseden przyciągnął uwagę widzów Pięciu Smaków swoim poetyckim "Tharlo", zdobywając przy okazji specjalną nagrodę Jury NETPAC. Podczas 13. edycji festiwalu reżyser pojawi się w Warszawie osobiście, aby zaprezentować dwa niezwykłe filmy.

Pełen siły i prostoty "Balon" będzie wyświetlany jako tybetański reprezentant w konkursie Nowe Kino Azji, zaś oszałamiająca wizualnie "Jinpa" jest jednym z tytułów włączonych do tegorocznej sekcji Mistrzowie.

"Jinpa", reż. Pema Tseden, Chiny 2018, 86
Jinpa samotnie pokonuje surowy krajobraz tybetańskiego płaskowyżu. Jego ciężarówkę wypełniają dźwięki "O sole mio" płynące z zajechanej kasety magnetofonowej. Mężczyzna o aparycji wiecznego hipisa, z nasuniętymi na oczy ciemnymi okularami najpierw śmiertelnie potrąci owcę, a następnie zaproponuje podwiezienie samotnie maszerującemu mężczyźnie. Małomówny pasażer również ma na imię Jinpa i zanim wysiądzie na rozstaju dróg, wyjawi, że udał się w podróż, aby zabić człowieka. Kierowca nie potrafi zapomnieć o tej deklaracji i postanawia udać się śladami swojego tajemniczego imiennika.

Wyprodukowany przez Wong Kar-waia, film jest kolejnym autorskim tryumfem Tybetańczyka Pemy Tsedena, którego "Tharlo" zdobyło szereg wyróżnień na światowych festiwalach (w tym nagrodę NETPAC na 10. Pięciu Smakach). Zbudowany z przypominających obrazy kadrów, skomponowanych poetycko przez Lu Songye, "Jinpa" jest nasyconą kojącą melancholią, ale i łagodnym humorem mistyczną medytacją na temat ludzkiego losu, życia i śmierci.


"Balon", reż. Pema Tseden, Chiny 2019, 102
Dwóch braci biega po falujących przenikliwym wiatrem łąkach, otaczających jezioro Qinghai. Łobuzy marzą o balonach, ale do czasu, gdy ojciec przywiezie obiecane zabawki, ich funkcję spełniać będą nadmuchane prezerwatywy - ostatnie sztuki znalezione pod poduszką rodziców.  

Egzystencja trzypokoleniowej rodziny, wypasającej tu stado owiec, wydaje się składać z takich prostych sytuacji, i regulowana jest przez rytm pięknej, ale surowej natury. Jest też jednak inny potężny czynnik, który dramatycznie wpłynie na ich życie: polityka jednego dziecka, wprowadzana z bezwzględną konsekwencją przez Chiny, kolidująca z tradycjami bohaterów. Brak prezerwatyw da początek wydarzeniom, które zdeterminują dalsze losy rodziny, ujawniając odmienne potrzeby i pragnienia poszczególnych jej członków..

Mądry i nasycony lirycznym humorem "Balon" jest kolejnym po "Jinpie" filmem, który potwierdza znakomitą formę tybetańskiego reżysera i umacnia go w roli ambasadora tej kinematografii. Tseden ponownie uchwytuje w obiektywie swoją mocno zakorzenioną w tradycji ojczyznę i buddyjską mentalność jej mieszkańców. Nie rezygnując z etnograficznych elementów, stawia przede wszystkim na pasjonującą opowieść o wielkich wyborach zwykłych ludzi.

Na ekranie, wśród wielu naturszczyków, pojawiają się aktorzy znani z "Jinpy": Sonam Wangmo i Jinpa. Za magiczne zdjęcia odpowiada Lu Songye, operator odpowiedzialny za stronę wizualną Jinpy" i "Tharlo".

***

13. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 13-20 listopada. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 24 października o godz. 18:00.

Więcej na stronie piecsmakow.pl
Udostępnij: