Polski tydzień w Zagłębiu Ruhry

Gazeta Wyborcza /
https://www.filmweb.pl/news/Polski+tydzie%C5%84+w+Zag%C5%82%C4%99biu+Ruhry-28595
Zagłębie Ruhry dzięki festiwalowi "Wszystko jasne? Alles Klar?" na cały tydzień upodobniło się do Polski

W ramach trwającego od 5 maja festiwalu odbyło się ponad 60 imprez. W zabytkowej kopalni Zollverein w Essen i zarazem najbardziej prestiżowym miejscu w regionie zaśpiewała Anna Maria Jopek. Oklaskiwała ją tysięczna widownia. W kinach Essen, Bochum i Gelsenkirchen można było obejrzeć: "Ediego", "Pianistę" czy "Wróżby kumaka". Polscy dziennikarze w dyskusji ze swoimi niemieckimi kolegami komentowali aktualną sytuację polityczną w Polsce. Na innych spotkaniach dyskutowano o tym, jak się nad Wisłą żyje kobietom, a także o roli Kościołów w procesie polsko-niemieckiego pojednania.

W galeriach swoje prace prezentował m.in. plakacista Andrzej Pągowski. Nie zabrakło też odniesień do trudnej polsko-niemieckiej historii. Mieszkańcy Zagłębia Ruhry spotkali się z Marianem Mickiewiczem, polskim robotnikiem, który podczas wojny pracował w fabryce w Bochum. Jedna z wystaw dokumentowała pracę przymusowych robotników w getcie w Łodzi. Do Gelsenkirchen przybyła również podróżująca po Europie ekspozycja "Drogi do wolności" poświęcona powstaniu "Solidarności".

- Chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom tej części Niemiec polską kulturę, historię i współczesną politykę. Odzew był znakomity i to nie tylko dlatego, że Zagłębie Ruhry to wielkie skupisko polskiej emigracji. W Westfalii żyją też bardzo otwarci na świat ludzie - mówi Daniel Kreft, organizator festiwalu z Bundeszentrale für politische Bildung, organizacji zajmującej edukacją obywatelską Niemców.

Festiwal jednak nie ograniczył się jedynie do sal kinowych czy galerii. Kilkudziesięciu właścicieli sklepów z Bochum, Essen i Gelsenkirchen wywiesiło na wystawach napis "Polnische Haltestelle" ("polski przystanek") i sprzedawało produkty związane z Polską. Tureccy kucharze oprócz kebabów serwowali np. bigos i kiszone ogórki. Biura podróży obniżyły ceny na podróże nad Wisłę, a kioski z prasą sprzedawały polskie gazety i książki. Nawet włoskie lodziarnie sprzedawały biało-czerwone lody.

Festiwal "Wszystko jasne? Alles Klar?" był częścią kończącego się Roku Polsko-Niemieckiego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones