Rusza Festiwal Era Nowe Horyzonty

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Rusza+Festiwal+Era+Nowe+Horyzonty-22965
W tym roku pokazanych zostanie 170 filmów pełnometrażowych oraz 122 średnich i krótkich metraży. Około 100 filmów będzie miało w Cieszynie swoją polską premierę. Tegoroczne pokazy będą odbywają się po dwóch stronach Olzy, wykorzystane zostaną dwa obiekty znajdujące się po czeskiej stronie.
Festiwal otworzy pokaz filmu "Dziecko" w reżyserii braci Dardenne - zdobywców tegorocznej Złotej Palmy w Cannes. Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne stosunkowo słabi znani u nas w kraju, w najbliższych dniach odwiedzą Polskę. Publiczność cieszyńska będzie miała okazję spotkać się z nimi 22 lipca.

W programie konkursowym pokazanych zostanie 18 filmów. Konkurs zrodził się z potrzeby zainteresowania publiczności filmami ważnymi i mniej znanymi. Różnego rodzaju festiwale to dla tych tytułów alternatywny obieg. Te filmy często w ogóle nie trafiają na ekrany polskich kin - mówił Roman Gutek podczas konferencji prasowej. Pokazywane w tym roku w Cieszynie obrazy odznaczają się różnymi stylami i formą. Sporo będzie kina minimalistycznego i kontrowersyjnego.
Oprócz konkursu filmów fabularnych odbędzie się także konkurs polskich filmów dokumentalnych oraz animacji ( przygotowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich).

Jak co roku w Cieszynie będzie okazja zorientowania się, jakie filmy faworyzuje międzynarodowa publiczności festiwalowa. W cyklu PANORAMA, który w tym roku podzielono na "Mistrzów" i "Perspektywy", pokazane zostaną poza wymienionym juz "Dzieckiem" między innymi "Manderlay" Larsa von Triera. "Trylogia: płacząca łąka" Theo Angelopoulosa, "Dogora" Patrice'a Leconte'a, "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki a także "Czeski sen" Vita Klusaka i "Greendale" Neila Younga.

W tym roku twórcy festiwalu zdecydowali się zaprezentować cieszyńskiej publiczności kino Indii - kraju, gdzie kręci się kilkaset filmów rocznie - pod hasłem W STRONĘ INDII. Będzie również można zobaczyć 10 filmów Takashiego Miike,,Takashi Miike oraz wybrane tytuły kina latynoamerykańskiego.

W programie znajda się także 3 retrospektywy: filmów Rainera Wernera Fassbindera, na którą złożą się filmy w jego reżyserii, Filmy o Fassbinderze i adaptacje jego sztuk (w tym roku przypada 60 rocznica urodzin nieżyjącego już reżysera), węgierskiego twórcy Gábora Bódy'ego oraz Edwarda Żebrowskiego.

Mistrzowskich lekcji udzieli cieszyńskiej publiczności Andrzej Wajda. Na festiwalu pokazane zostaną filmy reżysera, które rozminęły się ze swoimi czasami i nie są dzisiaj znane szerokiej publiczności, między innymi "Miłość w Niemczech", "Nastazja", "Piłat i inni", jak również tytuły awangardowych filmów XX wieku wybrane przez Andrzeja Wajdę ("Złoty wiek" Luisa Bunuela, "Pies andaluzyjski", "Upadek domu Usherów" Epsteina). Oprócz spotkań dla szerokiej publiczności, Andrzej Wajda poświęci swój czas wybranym przez organizatorów osobom, które w ramach kameralnej rozmowy będą mogły przedstawić reżyserowi swoje pomysły filmowe.

W cyklu SZTUKA DOKUMENTU: PRZEGLĄD FILMÓW W ŚRODKU EUROPY pokazane zostaną filmy białoruskie, ukraińskie, czeskie, węgierskie. Będzie również retrospektywa filmów Karela Vacheka oraz przegląd debiutów twórców związanych ze szkołą katowicką (najnowsze etiudy, dokumenty oraz starsze filmy pełnometrażowe).

Festiwal potrwa od 21 do 31 lipca. Szczegółowy program tutaj.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones