Sequel majówki? Tylko w Krakowie!

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Sequel+maj%C3%B3wki+Tylko+w+Krakowie-155736
Sequel majówki? Tylko w Krakowie!
Spędź najbliższy długi weekend na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym_insider. 180 filmów z całego świata, ponad 100 premier polskich i światowych, najlepsze dokumenty i filmy krótkometrażowe zobaczysz właśnie w stolicy małopolski już od 26 maja do 2 czerwca. Nie dasz rady przyjechać? Włącz KFF VOD! Wybrane konkursowe hity będą dostępne online od 31 maja do 16 czerwca.

Festiwalowy program pęka w szwach. Jak się odnaleźć w gąszczu wyjątkowych propozycji? Podpowiadamy kilka ścieżek tematycznych, którymi można się poruszać wybierając seanse filmów dokumentalnych.

Niemożliwe, a prawdziwe
Czyli o tym, że rzeczywistość przerasta fikcję, a czujna kamera potrafi zarejestrować niespodziewane zdarzenia.



Syn mułły, reż. Nahid Persson
Ruhollah Zam, represjonowany dziennikarz z Teheranu, był zmuszony wyjechać z rodziną do Francji, lecz nawet tu musi żyć w konspiracji. Reżyserka towarzyszy mu podczas zdalnej pracy i w codziennym strachu. Okazuje się, że międzynarodowa sieć aktywistów jest infiltrowana przez irański reżym.

Gdzie jest Alicja?, reż. Isabela Tent
Przez 10 lat twórczyni filmu śledziła losy swojej bohaterki, która jako nastolatka urodziła dziecko w związku z dużo starszym mężczyzną. Film jest historią kolejnych zniknięć Alice – wrażliwej dziewczyny i artystki, desperacko poszukującej własnej drogi i uciekającej przed swoimi demonami.

Życie jest piękne, reż. Mohamed Jabaly
Kiedy palestyński filmowiec Mohamed Jabaly został zaproszony do Norwegii, nie miał pojęcia, że będzie zmuszony spędzić tam siedem lat. Nie mógł powrócić do Gazy, bo Izrael zamknął właśnie jedyne przejście graniczne z Egiptem. Powstała z tego tragikomiczna opowieść o palestyńskim losie.

Wokół Rosji
Czyli chylące się ku upadkowi mocarstwo pokazane z zaskakujących perspektyw.



O karawanie i psach, reż. Askold Kurov, anonimowi twórcy
W Rosji ci, którzy głoszą prawdę, uznawani są agentów obcego wywiadu. Na przykład dziennikarze "Nowej Gaziety", która pół roku przed inwazją na Ukrainę otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Tylko jak ocalić ten niezależny głos w warunkach jeszcze większego przykręcania śruby?

Obczyzna, reż. Piotr Wysocki
Polska oczami emigrantów. Na przestrzeni 10 lat śledzimy wzloty i upadki trzech bohaterów, którzy przeprowadzili się do Warszawy z najmniejszego regionu Rosji, położonego na Kaukazie. Łączy ich narodowość, ale różnią ambicje. Jak ułoży się ich życie w nowej ojczyźnie?

Putin's Playground, reż. Konrad Szołajski
Od lat Rosja próbuje odbudować swoje imperium. Inwazja na Ukrainę sprawiła, że straciliśmy poczucie bezpieczeństwa. Para dokumentalistów z Polski rusza w podróż, żeby szukać odpowiedzi na pytanie o zagrożenia, jakie mogą spotkać Europę Środkowo-Wschodnią.

Muzyczne opowieści
Czyli wyraziste gwiazdy i niszowi artyści po których ślad zaginął.



Dziwna historia Jacksona C. Franka, reż. Damien Aimé Dupont
Artysta folkowy Jackson C. Frank w 1965 roku z pomocą Paula Simona nagrał swoją jedyną płytę, która odcisnęła piętno na wielu amerykańskich i brytyjskich muzykach folkowych. Nie potrafił jednak pokonać swoich demonów. Film odtwarza emocjonalny pejzaż tego artysty.

Don Lewis i The Live Electronic Orchestra, reż. Ned Augustenborg
W latach 70. Don Lewis, inżynier elektronik i muzyk, skonstruował syntezator, który na niespotykaną dotąd skalę generował i miksował dźwięki. Ale historia sukcesu zamieniła się w dramat człowieka walczącego o uznanie i zmagającego się z uprzedzeniami rasowymi.

Stay Homas. Zespół, który nie powinien istnieć, reż. Oriol Gispert, Nick Bolger, Ramon Balagué
Trio z Barcelony wielu pomogło przetrwać lockdown. Piosenki, które Stay Homas nagrywali na swoim balkonie, odnosząc się do sytuacji pandemicznej, stawały się wiralami i przyniosły im popularność na całym świecie. Lecz przyszedł moment, kiedy przestali być fenomenem wyłącznie internetowym.

Wyraziste portrety
Czyli bohaterowie_ki, o których nie zapomnicie długo po seansie.



Baldiga - wyzwolone serce, reż. Markus Stein
Berlin Zachodni lat 80. był europejską stolicą subkultury LGBT+. Jej współtwórcą i kronikarzem stał się Jürgen Baldiga – fotografik, poeta i aktywista. Z pozostawionych przez niego archiwaliów powstała rozedrgana opowieść o nim samym i o środowisku żyjącym w cieniu epidemii AIDS.

Wszystko ma żyć, reż. Tetiana Dorodnitsyna, Andrii Lytvynenko
Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat - takie motto przyświeca Annie, najsilniejszej kobiecie świata, która kocha zwierzęta. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Anna z grupą wolontariuszy robi wszystko, żeby w tych trudnych dniach uratować jak najwięcej rannych i porzuconych zwierząt.

Ja, Rosiński, reż. Piotr Kielar
Grzegorz Rosiński, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich twórców komiksów, autor rysunków do serii "Thorgal", przechodzi na emeryturę. Ale co to faktycznie znaczy dla artysty zakończyć karierę? Rosiński wciąż tworzy i odejść zamierza tylko na własnych zasadach.

Kinofilskie historie
Czyli nazwiska, które każdy użytkownik_czka filmwebu doskonale znają.



Bracia Andersson, reż. Johanna Bernhardson
Uznany szwedzki reżyser Roy Andersson miał trzech braci, ale ich drogi w pewnym momencie dramatycznie się rozeszły. Stojąca za kamerą córka jednego z nich w intymny i zarazem bezkompromisowy sposób prześwietla historię rodziny, naznaczoną przez uzależnienia i konflikty.

Kuba, reż. Marcin Strauchold
Janusz Morgenstern, reżyser filmów i seriali, które na stałe zapisały się na kartach polskiej kinematografii, m.in.: "Do widzenia, do jutra", "Trzeba zabić tę miłość", "Stawka większa niż życie". Portret Morgensterna utkany jest z audycji, zdjęć, wywiadów z najbliższymi, a także jego własnych filmów.

Jestem postacią fikcyjną, reż. Arkadiusz Bartosiak
"Osiągnąłem w życiu wszystko, co chciałem" - mówi Andrzej Seweryn, a potem porywa nas w dynamiczną podróż po kolejnych wyzwaniach zawodowych, jakie podejmuje wciąż z młodzieńczą werwą. Kamera staje się jego codziennym towarzyszem, dzięki czemu z bliska widzimy rodzące się na gorąco emocje.

Festiwalowe przeboje
Czyli filmy, które zdążyły zachwycić selekcjonerów i jurorów międzynarodowych festiwali.



1489, reż. Shoghakat Vardanyan
Tytuł filmu to numer, jakim oznaczono zaginionego w akcji armeńskiego żołnierza walczącego z Azerami o Górski Karabach w 2020 roku. Podczas gdy rodzina próbuje odnaleźć ciało studenta, jego siostra za pomocą smartfona rejestruje proces poszukiwań i emocje, jakie im towarzyszą.

Drzewa milczą, reż. Agnieszka Zwiefka
Runa, 16-letnia Kurdyjka, uciekła z Iraku przed atakami ISIS i wraz z rodziną utknęła na polsko-białoruskiej granicy. W końcu udało jej się dotrzeć do Polski, musiała jednak dorosnąć w przyspieszonym tempie. Poznajemy ją bliżej za sprawą animowanych rysunków jej autorstwa.

Przechwycone, reż. Oksana Karpovych
O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do domów? Rozmowy telefoniczne, jakie ukraińskie służby specjalne nagrywały w pierwszym półroczu wojny, przedstawiają zupełnie inny obraz niż tworzony przez kremlowską propagandę. W zestawieniu z postapokaliptycznymi widokami tworzą studium zniewolenia i konformizmu.

Krakowski Festiwal Filmowy_insider to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. To przestrzeń, w której osoby nagradzane i doceniane na całym świecie, spotykają się z tymi, które dopiero zaczynają swoją filmową przygodę. To także miejsce, w którym publiczność może konfrontować się z twórcami i twórczyniami oraz bohaterkami i bohaterami prezentowanych tytułów. To festiwal uroczystych premier i trampolina do międzynarodowej kariery, ale przede wszystkim miejsce spotkań tych, którzy kochają kino - w kameralnych salach legendarnych krakowskich kin studyjnych i w wirtualnym świecie seansów online. Weź udział w najbardziej insiderskim wydarzeniu roku. To w Krakowie serce dokumentu i krótkiego metrażu bije najmocniej!

Szczegółowy harmonogram projekcji już dostępny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones