Spotkanie z wietnamską Warszawą. "Smak pho" w kinach od 3 lipca

Informacja sponsorowana /
https://www.filmweb.pl/news/Spotkanie+z+wietnamsk%C4%85+Warszaw%C4%85.+%22Smak+pho%22+w+kinach+od+3+lipca-138313
Spotkanie z wietnamską Warszawą. "Smak pho" w kinach od 3 lipca
"Smak pho", debiut pochodzącej z Japonii, a wykształconej w Szkole Filmowej w Łodzi Mariko Bobrik to intrygujące wejrzenie w rzeczywistość wietnamskiej społeczności Warszawy, ale przede wszystkim - ciepła historia o rodzinnych więziach i miłości okazywanej drobnymi codziennymi gestami.

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata – wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w gnającej do przodu warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, bohater będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.

Mariko Bobrik ubiera skrzącą się subtelnym humorem polsko-wietnamską historię w kadry przywodzące na myśl klasyczne japońskie kino. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – oprószonych śniegiem szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna. Ciepły portret małej rodziny to wzruszający esej o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu.

W rozmowie z Bobrik, Marta Bałaga mówi o filmie: To bardzo intymna historia. Można wręcz poczuć, że ma dokumentalny charakter, a reżyserka odpowiada: Nie chciałam podchodzić zbyt blisko – świadomie wybrałam dystans. Kamera towarzyszy bohaterom, ale nie patrzy im cały czas w twarz. Chciałam cofnąć się o krok, by móc skupić się na ich małych rytuałach. Na czynnościach, które powtarzają każdego dnia: gotowaniu, prasowaniu, przygotowywaniu do pracy i do szkoły. Każdego dnia są takie same, a jednak coś w nich się zmienia, choć ta różnica może być bardzo subtelna. Nie chciałam zresztą przyglądać się cały czas ich twarzom, ważne było dla mnie, by pokazać także ich otoczenie. Przedmioty, do których są przywiązani, i których używają cały czas: spódniczka, pudełko na drugie śniadanie, buty. Rzeczy, które mają równie duże znaczenie jak mimika: to, co na co dzień towarzyszy bohaterom, mówi wiele o ich sytuacji. Lubię przyglądać się, jak w montażu dwa osobne obrazy spotykają się, wywołując emocję – szczególne odczucie, które może wydarzyć się tylko w kinie.

Więcej o filmie: www.piecsmakow.pl/artykul.do?id=532


Oto lista kin, w których w lipcowym repertuarze znajdziecie tę niezwykłą polsko-wietnamską historię:

Warszawa - Kino Elektronik, U-jazdowski Kino i Kinokawiarnia Stacja Falenica w Warszawie
Wrocław - Kino Nowe Horyzonty
Katowice - Kino Światowid
Kraków - Krakowie KIKA Kino Paradox w Krakowie
Bochnia - KINO REGIS
Gdańsk - Kino Kameralne Cafe i Klub ŻAK
Łódź - Kino Bodo
Konin - Kino Oskard
Olsztyn - Kino Studyjne Awangarda 2
Grodzisk Mazowiecki - Kino Wolność
Opole - Kino Meduza
Poznań - Kino Muza
Kielce - Kino Fenomen
Ostrów Mazowiecki - Kino Ostrovia
Częstochowa - Kino Studyjne OKF Iluzja
Informacja sponsorowana

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones