WIDEO: Uroczyste otwarcie Święta Niemego Kina

Filmweb / autor: , /
https://www.filmweb.pl/news/WIDEO%3A+Uroczyste+otwarcie+%C5%9Awi%C4%99ta+Niemego+Kina-55475
Święto Niemego Kina organizowane jest przez Filmotekę Narodową już od siedmiu lat. W tym czasie impreza zyskała renomę ważnego wydarzenia życia kulturalnego Warszawy. Święto odbywające się w kinie Iluzjon to więc nie lada gratka dla wszystkich, którzy zajmują się sztuką filmową, czy to zawodowo, czy też z amatorskiego zacięcia. Festiwal daje bowiem najlepszą sposobność do poznania ojców i matek współczesnych produkcji. I to w nie byle jakim wydaniu. Każdemu pokazowi towarzyszy muzyka instrumentalna, a połączenie koncertu z obrazem z początku minionego wieku musi robić, i robi!, wrażenie.

Inauguracja tegorocznego Święta odbyła się w czwartkowy wieczór. Jako że w tym roku wypadają setne urodziny polskiego kina fabularnego, organizatorzy położyli główny nacisk na rodzime produkcje. Festiwal otworzył tytuł uznany za jeden z najciekawszych filmów epoki niemej - "Szlakiem hańby" w reżyserii Mieczysława Krawicza i Alfreda Niemirskiego.

Bohaterką podążającą niechlubną drogą, jest Marysia (Maria Malicka), wiejska dziewczyna, która chciałaby zrealizować swoje skromne marzenia o lepszym życiu. Kierowana naiwnością i namowami siostry, zostaje jednak uwikłana w poważną aferę przestępczą. Okazuje się bowiem, że jej siostra Franka (Wanda Zawiszanka) wcale nie dorobiła się w Ameryce fortuny, a jest przetrzymywana w Złotej Kotce jako dziewczyna do towarzystwa. Film pokazuje mechanizm działania szajki handlarzy żywym towarem, którzy omamiają Bogu ducha winne dziewczęta. Ostatecznie jednak zwyciężają wartości polskiej wsi: duma, odwaga i solidarność, czyli to, co w naszym narodowym dorobku najcenniejsze. Polsko więc aż miło!

Na tle najnowszych widowiskowych produkcji nieme kino może wydawać się mało atrakcyjne, jednak w połączeniu z muzyką instrumentalną odgrywaną na żywo zyskuje nową wartość. Stanisław Sojka i jego Zespół dali świetny koncert – w takim wydaniu oglądanie produkcji sprzed prawie wieku to autentyczna przyjemność.Kolejne projekcje odbędą się dziś, od 18.30. Na początek zostanie pokazany film Dżigi Wiertowa "Szósta część świata" z muzyką Raphaela Rogińskiego, o 20.00 "Przez łzy" Grigoriego Gritshera-Tsherikowera, do którego zagra Sisters&S.F. Zolton. A na zakończenie wieczoru będzie można zobaczyć "Hotel Imperial" Mauritza Stillera z występem Horny Trees.

Pełny program Święta znajduje się TUTAJ.