Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Wiemy%2C+kto+otrzyma+honorowe+Oscary-88602

Wiemy, kto otrzyma honorowe Oscary

Rada Zarządzająca Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wybrała laureatów przyznawanych przez siebie nagród.

oscars-statues-image-1.jpg


Honorowego Oscara otrzymają: kaskader Hal Needham, dokumentalista D. A. Pennebaker oraz popularyzator sztuki George Stevens Jr. Oscar za działalność humanitarną trafi do filantropa Jeffreya Katzenberga.
 
Hal+Needham.jpg


Hal Needham to legendarny kaskader, który pracował przy ponad 300 filmach, m.in. "Płonących siodłach", "Małym wielkim człowieku" i "Chinatown". Jest laureatem Oscara za osiągnięcia techniczne. Pracował również jako reżyser. Jego debiutem w tej roli był "Mistrz kierownicy ucieka".

dapennebaker.jpg


D.A. Pennebaker to pionier współczesnego dokumentu, autor ponad 20 pełnometrażowych filmów, m.in. "Don't Look Back" i "Monterey Pop". Uznawany jest za jednego z inicjatorów ruchu direct cinema. Jednym z pierwszych dokonań tego nurtu był jego film "Primary".

George Stevens Jr..jpg


George Stevens Jr. spędził całe życie na konserwacji kinowych zabytków i upowszechnianiu filmu. Jest założycielem Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Pod jego kierownictwem AFI rozpoczął przyznawanie nagrody za całokształt dokonań, a także zaczął organizować szereg edukacyjnych inicjatyw.

Jeffrey_Katzenberg_Large.jpg


Jeffrey Katzenberg to filantrop i producent filmowy. Od lat angażuje się w akcje zbierania pieniędzy na edukację, sztukę i walkę z problemami zdrowotnymi. Gdy przez dwie dekady był przewodniczącym Funduszu Filmowego i Telewizyjnego, udało mu się zgromadzić ponad 200 milionów dolarów na rzecz instytucji. Regularnie udziela się w różnych fundacjach. Jest szefem DreamWorks Animation.

Oscar Honorowy przyznawany jest za całokształt dokonań oraz wyjątkowy wkład w rozwój sztuki filmowej. Oscar za działalność humanitarną trafia do osób, które przysłużyły się przemysłowi filmowemu poprzez swoją działalność na rzecz innych.

zobacz też: