Yachy rozdane po raz 15

Gazeta Wyborcza /
https://www.filmweb.pl/news/Yachy+rozdane+po+raz+15-31357
Wideoklip Sebastiana Pańczyka do piosenki "Zbiera mi się" zespołu Voo Voo zwyciężył na tegorocznym festiwalu Yach Film. Triumfował zarówno w konkursie polskim, jak i zagranicznym.

Festiwal zakończył się wczoraj w Gdańsku. Po raz pierwszy w historii imprezy oba grona jurorskie (które przyznały Pańczykowi Grand Prix XV Festiwalu Polskich Wideoklipów oraz nagrodę Bursztynowego Oka 6. Festiwalu Animowanych Filmów Muzycznych Krajów Nadbałtyckich i Skandynawskich) były zgodne.

- Twórca zmierzył się z niezwykle trudnymi tematami - starością, śmiercią - i zrobił to z wielkim wyczuciem i wrażliwością - komentowała Jessica Manstetten, jurorka konkursu międzynarodowego Yach Filmu, współorganizatorka Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen.

Drugą podwójną laureatką tegorocznego festiwalu okazała się Anna Maliszewska. Otrzymała dwie nagrody widzów (Yach Publiczności i Internautów) za dwa teledyski do piosenek zespołu Hey - "A Ty?" oraz "Mimo wszystko". Nagrodę w kategorii reżyseria otrzymał Tomasz Nalewajek za nagrodzony także za zdjęcia teledysk do piosenki Marii Peszek "Nie mam czasu na seks". W kategorii animacja Krzysztof Ostrowski Yachem podzieli się z Adamem Badowskim i Kamilem Kozłowskim, współautorami pracy ilustrującej piosenkę zespołu Cool Kids Of Death "Spaliny".

- Poziom prac nominowanych w tym roku w poszczególnych kategoriach był niezwykle wysoki - mówi dyrektor festiwalu i przewodniczący polskiego jury Yach Paszkiewicz. - Dyskusje nad werdyktem trwały do świtu, niektóre teledyski przegrywały dosłownie jednym głosem. Zwycięskie prace z powodzeniem mogłyby rywalizować z wieloma produkcjami ze świata.

Pełny werdykt jury na stronie internetowej festiwalu: www.yachfilm.art.pl.
Udostępnij: