Zmarł lektor filmowy Tomasz Knapik

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Zmar%C5%82+lektor+filmowy+Tomasz+Knapik-143756
Zmarł lektor filmowy Tomasz Knapik
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Nie żyje Tomasz Knapik. Znany lektor filmowy, radiowy i telewizyjny miał 78 lat. O śmierci ojca poinformował jego syn, dziennikarz TVN Maciej Knapik.Chciałem Was poinformować, że dzisiaj zmarł mój Tata, Tomasz Knapik . Jak część z Was wie, od ponad dwóch miesięcy walczył z ciężkim kryzysem chorobowym. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że mu się uda. Niestety. Był Głosem w naszych domach, naukowcem i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Ukochanym Ojcem i Dziadkiem. W przyszły czwartek skończyłby 78 lat. Odszedł we śnie, nad ranem. Dołączył do mojej Mamy - napisał dziennikarz na Facebooku.

Tomasz Knapik - kim był?


Tomasz Knapik urodził się 16 września 1943 roku w Warszawie. Studiował na Politechnice Warszawskiej. Z wykształcenia był doktorem elektrotechniki, wykładał na Wydziale Transportu PW.

Karierę w mediach rozpoczął jeszcze przed maturą w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Później pracował m.in. Polskim Radiu, Telewizji Polskiej oraz stacjach Polsat, TVN24, TVN Turbo, Polonia 1 i Tele 5. Był też lektorem Polskiej Kroniki Filmowej. Na początku lat 90. czytał listy dialogowe do filmów wydawanych na kasetach wideo, czytając m.in. wiele klasyków kina akcji. Współpracował m.in. z takimi dystrybutorami jak Imperial, Vision, Best Film, NVC VIM, ITI Home Video, Artvision.

Od 2008 jego głos można było usłyszeć w pojazdach stołecznego ZTM, warszawskich autobusach i tramwajach, gdzie czytał zapowiedzi głosowe dotyczące przebiegu trasy.

Tomasz Knapik - filmografia


Tomasz Knapik czytał m.in. takie filmy jak "Amerykański ninja", trylogia "Gwiezdne wojny", "Kickboxer", "Cobra", "Nagi instynkt", trylogia "Powrót do przyszłości", "Szczęki", "Terminator", "Terminator 2: Dzień sądu", "Uniwersalny żołnierz" czy "Zaginiony w akcji".

Zobaczcie nasz przeprowadzony w 2014 roku wywiad z Tomaszek Knapikiem: