film

Flashdance

1983
1 godz. 36 min.
6,6 12 462
oceny
6,6 10 1 12462
5,5 6
ocen krytyków
Dziewczyna z Pittsburgha pracująca jako spawaczka i tancerka egzotyczna chce dostać się do szkoły baletowej. więcej mniej
Flashdance zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył nagrodę Oscar, 7 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Osiemnastoletnia Alex (Jennifer Beals) pracuje w hucie w Pittsburgu jako spawaczka. W nocy dorabia jako tancerka w barze. Jej życie kształtuje wielkie marzenie: Kariera primabaleriny. Umacniana jest w tym dążeniu przez przyjaciółkę Hannę. Przyjęcie do szkoły baletowej udaje się przy pomocy szefa Hanny, zakochanego w Alex. Historia jestOsiemnastoletnia Alex (Jennifer Beals) pracuje w hucie w Pittsburgu jako spawaczka. W nocy dorabia jako tancerka w barze. Jej życie kształtuje wielkie marzenie: Kariera primabaleriny. Umacniana jest w tym dążeniu przez przyjaciółkę Hannę. Przyjęcie do szkoły baletowej udaje się przy pomocy szefa Hanny, zakochanego w Alex. Historia jest wątła i stwarza tylko ramy dla scen tanecznych, perfekcyjnie zrealizowanych z punktu widzenia choreografii, techniki tańca i montażu. Ścieżka dźwiękowa dostarcza wielu hitów, a piosenka tytułowa "Flashdance - What a Feeling" w 1984 roku zdobywa Oscara.

boxoffice
$92 921 203 w USA
budżet
$4 000 000
na podstawie
Thomas Hedley Jr. (materiały do scenariusza, historia)
studio
Paramount Pictures (przedstawia) / PolyGram Filmed Entertainment
tytuł oryg.
Flashdance
inne tytuły
Możliwość wyreżyserowania filmu otrzymał David Cronenberg. Ostatecznie jednak odmówił, podobnie jak Brian De Palma, który porzucił projekt na rzecz "Człowieka z blizną".
Propozycję zagrania w filmie otrzymał Bob Geldof, muzyk znany chociażby z zespołu Boomtown Rats (przebój lat 80-tych, pt. "I don't Like Mondays"). Odrzucił jednak tą propozycję.
Taniec to tylko jedna z form wyrażania uczuć i emocji. Od czasu do czasu nastaje wielki ‘boom’ na taniec - tańczyć chce każdy, na tańcu się zarabia, taniec jest trendy. Wpływ na takie wydarzenia z pewnością mają filmy - w latach 30. XX wieku „Wesoła rozwódka” i „Panowie w cylindrach” z niezapomnianą parą Ginger Rogers & Fred Astaire, później... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych