John Carpenter I

John Howard Carpenter

7,8
4 271 ocen pracy reżysera
John Carpenter I
Nazwisko Johna Carpentera stało się znane w latach 70. Jeden z pierwszych filmów krótkometrażowych, przy których pracował, "The Resurrection of Broncho Billy", zdobył Oscara. Wprawdzie otrzymał go producent, jednak sam fakt wygranej zwrócił na Carpentera uwagę. W 1974 nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy, "Ciemna gwiazda", który został bardzo ciepło przyjęty przez krytykę, a wśród studentów zyskał nawet status dzieła kultowego. Kolejny tytuł, "Atak na posterunek 13", rozsławił reżysera także i w Europie. Jednak prawdziwą sławę przyniósł mu zrealizowany w 1978 horror "Halloween". Film kosztował niecałe 300 000 dolarów i przyniósł zysk rzędu 75 milionów dolarów, co uczyniło go jedną z najbardziej dochodowych produkcji w historii kina. Pod koniec dekady Carpenter rozpoczął pracę w telewizji, gdzie nakręcił obraz, który dla wielu miłośników reżysera był prawdziwym zaskoczeniem. Chodzi o "Elvisa" - film opowiadający o życiu Elvisa Presleya.

Lata 80. to okres, kiedy gwiazda Carpentera zaczęła przygasać. Mimo kilku niewątpliwych sukcesów kasowych, takich jak "Ucieczka z Nowego Jorku", "Coś" czy "Christine", jego filmy zyskiwały coraz słabsze recenzje. Przyczyną tego był fakt, iż reżyser specjalizujący się w filmach o niskim budżecie nie potrafił odnaleźć się w czasach, kiedy na ekrany zaczęły powracać wielkie superprodukcje. Efekt grozy, strachu i tajemniczości, które Carpenter uzyskiwał za pomocą ciekawego montażu, muzyki czy zdjęć, został zastąpiony przez kosztowne efekty specjalne, które uczyniły poprzednie zabiegi mniej znaczącymi. W latach 90. reżyser próbował odzyskać popularność, jaką cieszył się w przeszłości, jednak nie zyskał znaczących rezultatów.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 stycznia 1948

miejsce urodzenia: Carthage, Nowy Jork, USA

wzrost: 180 cm

Saturn
Zdobył Saturn, 2 inne nagrody oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Adrienne Barbeau (01.01.1979 - 14.09.1984, rozwód), syn John Cody (ur. 07.05.1984); 2. Sandy King (od 01.12.1990)
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Złote dziecko". Ostatecznie reżyserem został Michael Ritchie.
Odrzucił propozycję reżyserii filmu "Top Gun". Ostatecznie angaż otrzymał Tony Scott.
Odrzucił propozycję reżyserii filmu "Fatalne zauroczenie". Ostatecznie reżyserem został Adrian Lyne.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpływ jego niepowtarzalnego stylu,tworzenia niepowtarzalnego,klimatycznego,zamknietego uniwersum,sposob kreowania bohatera widać w wielu filmach do dziś (szkoda,ze coraz rzadziej) Absolutny Top.

...kinematografii XXI wieku. Jego wyobraźnia była idealna na lata 80/90!

Dycha za Coś :)

1. Coś (10/10)
2. Ucieczka z Nowego Jorku (9/10)
3. Mgła (8/10)
4. Wielka draka w chińskiej dzielnicy (8/10)
5. Christine (8/10)
6. Halloween (8/10)
7. W paszczy szaleństwa (7/10)
8. Gwiezdny przybysz (7/10)
9. Atak na posterunek 13 (7/10)
10. Oni żyją (7/10)
11. Wspomnienia niewidzialnego człowieka...

Mr.Carpenter :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones