Alfonso Cuarón 

Alfonso Cuarón Orozco

8,1
3 987 ocen pracy reżysera
Alfonso Cuarón
Alfonso Cuaron jest jednym z najbardziej uzdolnionych reżyserów meksykańskich. Można go chyba śmiało też nazwać jednym z największych malarzy współczesnego kina. Soczyste kolory, wśród których dominuje zieleń; ulubiony kolor reżysera, płynne prowadzenie kamery, doskonałe wykorzystanie muzyki; to wszystko sprawia, że każdy jego film to prawdziwa uczta dla oka.
Cuaron studiował reżyserię i filozofię w National Autonomus University of Mexico. Po ukończeniu studiów pracował jako asystent reżysera w telewizji. W 1991 roku zadebiutował jako samodzielny twórca czarną komedią;Solo Con Tu Pareja;. Jest historia kobieciarza, który odkrywa, że jest zarażony AIDS. Od tego filmu tez rozpoczęła się wieloletnia przyjaźń Cuarona i operatora Emmanuela Lubezkiego, który robił zdjęcia do wszystkich dzieł Alfonsa. Film był wielkim hitem w Meksyku i został entuzjastycznie przyjęty na całym świecie. Sidney Pollack zaprosił Cuarona do współpracy przy serialu;Upadłe anioły;serialu, który nawiązywał stylistycznie do filmów noir z lat 40-tych. Cuaron jest zrobił jeden z odcinków.
W 1995 roku Alfonso wyreżyserował nową ekranizację;Małej księżniczki; wg prozy F.H.Burnett. I choć filmowi zarzucano, że jest zbyt sentymentalny, to wszyscy byli pod wielkim wrażeniem strony plastycznej filmu. Trzy lata później Cuaron znów sięgnął po klasyczną powieść, „Wielki nadzieje; Dickcensa i przerobił ją na swój sposób. Przeniósł opowieść w czasy współczesne, dodał szczyptę erotyki, zatrudnił G.Paltrow, E.Hawke’a, R.De Niro. Niestety, film nie spodobał się publiczności. Ale Cuaron zyskał grupkę wiernych fanów, którzy aż cztery lata czekali na jego nowy film. Film, który zrywał z tym, co do tej pory reżyser zrobił. Nakręcony w Meksyku „I twoją matkę też” był filmem skrajnie naturalistycznym. Cuaron zrezygnował z soczystych kolorów, płynnych ruchów kamery. Nadał filmowi niemal dokumentalny charakter. Współautorem nominowanego do Oscara scenariusza jest brat Alfonsa, Carlos.
W 2003 Cuaron pracował nad dwoma projektami. Jeden z nich to opowieść z gatunku s-f „The Children of Men”. A drugi to kolejna historia o Harrym Potterze „Więzień z Azkabanu”. Film jest niejako skazany na sukces. Chris Columbus, reżyser dwóch poprzednich części, wychwala Cuarona za profesjonalizm i sposób zrobienia kluczowych – chodzi tu min. o scenę, w której dementorzy atakują pociąg. „To naprawdę pięknie pokazana scena.” – mówi Columbus.
Według ostatnich doniesień, bracia Cuaron pracuję nad filmem o roboczym tytule „Mexico ‘68”. Ma to być inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o krwawej rewolucji meksykańskich studentów w 1968 roku. Film będzie kręcony w Meksyku.
Alfonso Cuaron razem z Jorge Vergarą jest współwłaścicielem studia produkcyjnego Anhelo.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 28 listopada 1961

miejsce urodzenia: Meksyk, Meksyk

wzrost: 185 cm

Oscar
Zdobył 5 nagród Oscar, 67 innych nagród oraz 55 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Marianna Elizondo (1980 - 1993, rozwód), syn Jonás (ur. 1981); 2. Annalisa Bugliani (2001 - 2008, rozwód), córka Tess Bu (ur. 24.12.2003) i syn Olmo Teodoro (ur. 24.01.2005)
Jego bratem jest Carlos Cuarón.
Zrezygnował z reżyserowania filmu "Miłość jak narkotyk" na rzecz "Małej Księżniczki". Zastąpił go Griffin Dunne.
Ustalono, że będzie reżyserem "Wojny Harta". Kiedy rozpoczęto prace nad filmem, nagle zrezygnował z tej posady, decydując się jednocześnie na realizację obrazu "I twoją matkę też".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Szkoda, że nie nakręcił wszystkich części Harry'ego Potter'a. Więzień Azkabanu, to zdecydowanie najlepsza część. Kocham klimat jaki w niej panuje.

Najlepsze filmy Curona według was.
Mój top:


1. Ludzkie dzieci 8/10
2. I twoją matkę też 7/10
3. Harry Potter i więzień Azkabanu 7/10
4. Mała Księżniczka 7/10
5. Wielkie nadzieje 6/10

Jak w temacie.

Gratulacje. Cuaron odwalił świetną robotę przy "Grawitacji".

Gratulację i życzę powtórzenia wyniku na Oskarach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones