Andy Serkis 

Andrew Clement G. Serkis

8,3
47 144 oceny gry aktorskiej
Andy Serkis
Jego ojciec pracował jako lekarz w Iraku, matka była nauczycielką upośledzonych dzieci. W młodości uczęszczał do londyńskiej St Benedict's School. Początkowo chciał zostać malarzem lub grafikiem, dlatego rozpoczął studia w tym kierunku na Lancaster University. Serkis występował na deskach licznych teatrów w Londynie i w innych miastach Wielkiej Brytanii. Ostatnie, cieszące się uznaniem krytyków role teatralne aktora, to "Potts w Mojo" w reżyserii Jez Butterworth, "Król Lear" i "Hush". Wszystkie te przedstawienia wystawiał Royal Court Theatre. Serkis grał także w "Hurlyburly" wystawianym przez Old Vic w Queens Theatre, w "Decadence" w Bolon Octagon, i w "Kabarecie" w Crucible Theatre w Sheffield.
Andy Serkis występował jako ekscentryczny choreograf w filmie "Topsy Turvy", grał yuppiego w "Career Girls", a także u boku Michaela Caine'a w filmie "Shiner". Inne filmy z jego udziałem, to "Mojo", "Among Giants", "Loop", "Sweety Barrett", "The Jolly Boys", "Last Stand" (role główne), grał także pierwszoplanowe role w filmach "Stella Does Tricks", "Five Seconds To Spare", "The Near Room" i "Pandemonium". Dużą popularność przyniosła mu rola Golluma w ekranizacji słynnej powieści J.R.R. Tolkiena "Władca pierścieni". Stworzona przez specjalistów od efektów specjalnych wirtualna postać bazowała na znakomitej grze Serkisa, który podbił tą kreacją serca fanów na całym świecie. Serkis intensywnie pracuje w telewizji, występował między innymi w doskonałej, niedawnej adaptacji "Olivera Twista", grał także główne role w filmie "The Jump" i w serialu "Finner". Gościnnie występował także w serialach "Shooting The Past" i "Touching Evil".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 kwietnia 1964

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 171 cm

Saturn
Zdobył 2 nagrody Saturn, 6 innych nagród oraz 21 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Lorraine Ashbourne (od 22.07.2002), 3 dzieci: córka Ruby (ur. 1998), syn Sonny (ur. 2000) i syn Louis George (ur. 19.06.2004)
W 1996 roku wystąpił w teledysku Neneh Cherry do piosenki pt. "Woman".
Ukończył The University of Lancaster w Lancaster (Anglia, Wielka Brytania) na kierunku sztuki wizualne.
Ma czworo rodzeństwa: trzy siostry i brata.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych